İsveç Rallisi’ni Latvala kazandı

Kategori : Bülten/Dünya Ralli Şampiyonası

Ford pilotu Jari-Matti Latvala ve Miikka Anttila İsveç Rallisi’ni 16.6 saniye farkla kazanarak FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışından en yüksek puanı aldılar. Ford Fiesta RS WRC bu zaferle Ford’un gerçek kar rallisinde üstüste altıncı kez ilk sırada yer almasını sağladı.

Latvala İsveç Rallisi’ndeki ikinci zaferine giderken son iki etap sıkıntılı anlar yaşadı. İki etap kala kayaya çarparak lastiğini patlattı ve son iki etaba girerken rakibi ile arasındaki farkı azaldı. Takım arkadaşları Petter Solberg ve Chris Patterson yarışı dördüncü sırada tamamladı ve muhtemel bir podyum onların da aynı kayaya çarpmaları ile gerçekleşemedi.

1997 yılında başlayan Ford ve M-Sport birlikteliğinin 50’nci zaferi olarak da tarihe geçen yarışın ilk beş arasında dört Ford Fiesta RS WRC yer aldı.

Hava sıcaklıkları normalden daha iyi olsa da kar ve buz kaplı etaplar pilotlar zor anlar yaşattı. Açılış günü etaplarını Norveç’te tamamlayan ekipler geri kalan iki gün boyunca İsveç’te mücadele ettiler. Toplam 349.16 kilometrelik 24 özel etapta mücadele eden pilotlar Pazar günü Karlstad’da yarışı tamamladılar.

Latvala yarışın başından sonuna kadar ralliyi önde götürdü. Perşembe günü düzenlenen Sıralama Etabı’nda en iyi zamanı yaparak yarışa başlayan Fin pilot elde ettiği bu avantaj ile etaplara başlama sırasını da kendisi seçti böylece kar ve buz kaplı etaplara en avantajlı konumda başladı.

Latvala yarışı şöyle özetledi : “Dört yıl önce bu ralliyi kazanan en genç pilot idim. Bu sezon ikinci kez kazandım ama bu çok daha özel oldu. Sezonun ilk yarışının ilk gününde kalınca üzerimdeki baskı da artmıştı. Son etaplara girerken kayaya çarpınca fazladan efor sarfetmem gerektiğini ve hızımı yeniden yükseltmem gerektiğini anladım.

Kazanınca omuzlarımdan büyük bir yük kalktı. İşler ters gittiğinde sakin kalmam gerektiğini öğrendim. Mikko’nun son gün atak yapacağını biliyordum, buna hazırdım. Herşey değişmeden önce liderlikte rahattım, son iki etap baskı arttı ancak sakinliğimi korudum.”

Kendi hayranlarını önünde mücadele ettiği ilk gün genel klasman ikinciliğinde olan Petter Solberg bir spin ile gerilere düşmüştü. İkinci günü de üçüncü sırada tamamladı ancak vatandaşı Mads Ostberg son gün baskıyı arttırdı. İki pilot arasındaki fark 4.9 saniyeye indiğinde Solberg, Latvala’nın çarptığı kayaya çarparak lastiğini patlattı dördüncülüğe düştü. Solberg Power Stage’de ikinci olarak ekstra 2 puan daha aldı.

Solberg kaybettiği üçüncülükten ziyade şampiyonluktaki yerinden dem vurdu : “Üçüncülüğü kaybettiğim için üzgünüm ancak şampiyonada üçüncü sıradayım ve lider ile aramın açılmasına izin vermedim. Latvala ile aynı kayaya çarpmamız da enteresan. O virajı fazla içerden alıyordum ancak kaya bir anda önüme çıkıverdi ve kaçamadım. Ford Fiesta RS WRC ile kaygan zeminde ilk kez yarıştım ve bu kadar çabuk olması beni cesaretlendirdi.”

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı Meksika Rallisi 8-11 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Sezonun ilk toprak rallisi olan Meksika Rallisi yüksek rakımı, uzun etapları, tozlu zemini ile pilotları farklı şartlarda zorlayacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git