İsveç’te Hava Sıcak

  Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Sait Kuş

  Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun ikinci rallisi için İsveç’teyiz. Çarşamba günü shakedown ve Özel Seyirci Etabı ile start alan yarışın ikinci gününde ekipler altı etap geçtiler. Geçilen altı etabın dördünde Norveç sınırlarındaki iki etap ikişer kez geçildi.

  Perşembe günü sonunda Volkswagen pilotları Sebastien Ogier, Andreas Mikkelsen ve Jari-Matti Latvala ilk üç sırayı aldılar. İlk gün nisbeten kısa etaplar geçen pilotlar zeminde karın az olmasından şikayetçi olsalar da mücadelelerine devam ediyorlar.

  Günün sürpriz zamanlarına imza atan pilotu Ott Tanak günü dördüncü sırada tamamlarken Mads Ostberg beşinci, Mikko Hirvonen ise altıncı sıradaydı.

  Servis Alanı’na kurdukları devasa servis binası ile ilgiyi üzerine çekmeyi başaran Hyundai pilotları Thierry Neuville ve Juho Hanninen günü de peşpeşe yedinci ve sekizinci olarak tamamladılar.

  İsveç’in yeni yıldızı Pontus Tidemand ise ilk günü dokuzuncu sırada tamamlayabilirken, ilk onun son sırasında Kris Meeke yer aldı.

  Hava şartlarının ılıman seyretmesi ile etaplardaki kar ve buzun azlığı bir çok pilotun şikayeti olarak ön plana çıkıyor.

  İsveç Rallisi’nde üçüncü gün etaplarından ilkinde Sebastien Ogier yol kenarındaki kar kümesine çarpınca yaklaşık dört dakika kaybetti ve liderliği takım arkadaşı Andreas Mikkelsen’e devretti. Ogier sabah etapları sonunda genel klasman onüçüncülüğünde yer alıyor. Aynı etapta Hyundai pilotu Neuville de sağ ön taşıyıcısını kırınca yarış dışı kaldı. Neuville 25 dakika sonra hareket edebilse de etap içinde tekrar durmak zorunda kalınca yarış dışı kaldı.

  Liderliği devralan Mikkelsen de onuncu etabın bitimine metreler kala yol dışına çıkınca yaklaşık beş saniye kaybetti ve liderlik bir diğer VW pilotu Jari-Matti Latvala’ya geçti. Servise lider gelen Latvala “İsveç Rallisi’nin zirve mücadelesinin iskandinav pilotlar arasında geçmesinden memnun olduğunu” belirtti.

  Mads Ostberg ve Mikko Hivonen podyumun son basamağı için mücadele ederken spin atan ve notlarında sorun olan Ott Tanak sabah etaplarını beşinci sırada tamamladı.

  Hyundai’nin kalan tek pilotu Juho Hanninen altıncı sırada mücadeleye devam ediyor. Pontus Tidemand, Kris Meeke, Henning Solberg ve Robert Kubica ilk on’u tamamlayan pilotlar.

  İsveç Rallisi’nde üçüncü gün geçilecek beş etap ile tamamlanacak. Sabah etaplarını bir kez daha geçecek ekipler akşam Karlstad’da yeniden Özel Seyirci Etabı’na çıkacaklar.