Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 774

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 789

İsveç’te İskandinavlar Zirveyi Ele Geçirdi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Sait Kuş

İsveç Rallisi’nde heyecan tüm hızıyla sürerken ılıman havanın etkisi ile etaplarda kar yerine karla karışık çamurla mücade eden pilotlar son güne de aynı şikayetlerle başladılar. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışından umutlansalar da sabah servisinde hava sıcaklığı yaklaşık 2 derece civarındaydı. Meşhur seyirci alanı Colins Crest’in de yer aldığı Varmussen etabını geçerken güneş bulutların arasında kendini gösterdi.

Etaplardaki seyirciler zirvedeki iki İskandinav pilot Jari-Matti Latvala ve Andreas Mikkelsen’in mücadelesinden memnun. Sabah etaplarında izlemeye gittiğimiz Colins Crest’te seyircinin yoğun ilgisi vardı. Her geçen pilotun zıpladığı mesafe mekanda kurulan hoparlörlerle seyirciye ilan edildi. İsveçli Pontus Tidemand’a 5 metre fazladan verseler de 36 metre atlayan Hyundai pilotu Juho Hanninen bu senenin en iyisi oldu. 35 metre ile Sebastien Ogier ve Yazeed Al-Rajhi onu takip ettiler.

İsveç’e geldiğimizden beri kullandığımız Telia hatlarımızın acizliği nedeni ile etaplardan fazla bilgi aktaramıyoruz. Mümkün olduğunca fazla fotoğraf çeksek de bunları ancak servis alanından yükleme şansımız oluyor. Finlandiya’da tıkır tıkır çalışan Telia hattımızın İsveç performansı yerlerde sürünüyor. Ülkemizdeki hatlarımızı dört gözle arar olduk desek yeridir.

Flaş haber olarak verebileceğimiz bir habere de hemen yer açalım. 20’nci etaptaki gecikme nedeni ile 21’inci etap iptal edildi. Power Stage olarak geçilecek 24’üncü etabın televizyondan canlı yayınını geciktiremeyecekleri için Komiserler Kurulu böyle bir karar aldı.

Dünün öğleden sonrasına ve bu sabah yaşananlara göz atacak olursak. Latvala ve Mikkelsen’in zirve mücadelesinin yanısıra üçüncülük için mücadele eden Hirvonen, Ostberg ve Tanak’ın mücadeleleri yarışa heyecan katıyor.

Ogier’in hata yapıp gerilere düşmesinden sonra zirvede kalan İskandinav pilotlar, hatta Ogier’in takım arkadaşı Latvala ve Mikkelsen bile İsveç’te İskandinavların zirve mücadelesi vermesinden memnun olduklarını açık açık söylediler.

Öğleden sonra etaplarının en büyük kaybı kuşkusuz Hanninen oldu. Fin pilot takım arkadaşı Neuville’in yarış dışı kaldığı etapta yine sağ ön taşıyıcısını kırdı. Hemen hemen aynı kilometrelerde yarış dışı kalan iki Hyundai pilotunun aynı kayaya çarptığı yönünde iddialar da servis alanında konuşulanlar arasında.

Latvala üçüncü günü takım arkadaşı Mikkelsen’in 3.6 saniye önünde lider tamamlarken. Üçüncülükte bir başka Norveçli Mads Ostberg yer aldı. Citroen pilotu rakibi Fin Hirvonen’in 39.4 saniye önünde yer alıyordu. Ott Tanak da Hirvonen’in ensesinde, sadece 6 saniye gerisindeydi.

Son güne lider başlayan Latvala, takım arkadaşının önünde kısmen rahat gibi görünse de Mikkelsen sabah röportajlarında yarış kazanma arzusundan ve bu heyecanı bastırıp etaplarda konsantre olma çabasından bahsediyordu.

Norveçli heyecanını bastıramamış olacak ki günün ikinci etabında yol kenarındaki kar duvarına çıkarak zaman kaybetti ve ilk ralli zaferinden biraz uzaklaşmış oldu. Bu arada Latvala da günün ilk etabında en iyi zamanı elde ederek kariyerinin 300’üncü etap birinciliğine uzandı.

Öğle servisine gelen pilotlar 30 dakikalık sürede revize edilecek otomobilleri ile son lupa çıkacaklar. 21’inci etabın iptal edilmesi ile kalan üç etabı tamamlayan pilotlar Karlstad’daki podyumda kendilerine yer bulmaya çalışacaklar.

Kısıtlı zaman ve yetersiz internet bağlantımız nedeni ile Çağlar Süren’in etaplarda çektiği fotoğrafları şimdilik haberlerimizde kullanamıyoruz ancak İstanbul’a döndüğümüzde en güzel pozlarımızı sitemizde ve Facebook sayfamızda paylaşıyor olacağız.

Şimdi son etap olarak (power stage) geçilecek Varmullsasen etabını izlemek üzere yeniden yola çıkıyoruz.