İsveç’te Zafer Latvala’nın

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın ikinci rallisi İsveç Rallisi’ndeki dört günlük mücadeleyi Volkswagen Motorsport pilotları Jari Matti Latvala / Miika Anttila kazandı. Böylece Latvala, takımı adına ikinci kez İsveç Rallisi’ni kazanmış oldu.

Latvala, Cuma günü ele geçirdiği liderliği Cumartesi günü de koruyarak takım arkadaşı Andreas Mikkelsen’in önünde yarışın sonuna kadar korumayı başardı. Bu sonuçlar Mikkelsen de kariyerinde ilk kez ikincilik basamağına çıkmış oldu.

Mikkelsen son günün ikinci özel etabında kar duvarına çıkıp zaman kaybedince üçüncü sıradaki Mads Ostberg ile sıkı bir mücadeleye de girmek zorunda kaldı. Ostberg, Mikkelsen’i sıkıştırsa da aradaki farkı bir türlü eritemedi ancak Power Stage’de en iyi zamanı elde ederek biraz olsun teselli buldu. Power Stage’de ikincilik Latvala’nın, üçüncülük ise Hirvonen’in oldu.

Mikko Hirvonen ve Ott Tanak dördüncülük için sıkı bir mücadeleye girse de her etap zirveden biraz daha uzaklaştılar. Gün boyu mücadele eden iki pilot yerlerini koruyarak yarışı da dördüncü ve beşinci sırada tamamladılar.

Robert Kubica için İsveç Rallisi kabus gibi geçti. Polonyalı pilot servis girişlerinin birinde Monte Carlo Rallisi’ni bu yarışa tercih edeceğini bile söyledi. Kubica, Power Stage’de bile kaza yaptı, Polonyalı yarışı ancak 24’üncü sırada tamamlayabildi.

Son şampiyon Sebastien Ogier için yarış güzel başlasa da istediği gibi bitmedi. Fransız pilot lider götürdüğü yarışı Cuma sabahının ilk etabında liderliği takım arkadaşlarına devretmek zorunda kaldı. Kendi ifadesi ile “aptalca” bir kaza yapn Ogier yolun solunda yer alan yığın kar bloğuna çıkarak dört dakika kadar zaman kaybetti. Ogier seyircilerin yardımı ile yarışa dönebildi. Fransız pilot servis alanındaki röportajında seyircilere içten bir teşekkür gönderip, onlar olmasa yarışa devam edemeyeceğini onlara minnetar olduğunu belirtti.

Yarışta sorun yaşayan bir diğer pilot ise Kris Meeke oldu. Meeke yarış boyunca koruduğu sekizinciliği yarışın onsekizinci etabında yol dışına taşıp hendeğe düşünce kaybetti. Son etapta Elfyn Evans’ın kaza yapıp yarış dışı kalması ile yarışı ancak onuncu sırada tamamlayabildi.

Hyundai takımı ise sezonun ikinci rallisinde de sorunlar ile boğuştu. İlk iki günü sorunsuz atlatan Kore takımı Cuma günü aynı etabın iki geçişinde iki pilotunu da kaybetti. Önce Thierry Neuville günün ilk etabının yaklaşık onuncu kilometresinde sağ ön taşıyıcısını kırdı. Yarış dışı kalan Neuville’in kaldığı etabın ikinci geçişinde bu sefer Juho Hanninen hemen hemen aynı noktalarda yine sağ ön taşıyıcısını kırınca, Hyundai yine pilotsuz kaldı. Ancak her iki pilot son güne Rally2 kuralı ile geri döndü ve kilometre tamamlamış oldu.

WRC2’de herşey Yazeed Al-Rajhi’nin kontrolünde giderken. Al-Rahji 22’inci etapta spin atıp hendeğe sıkışıp, 23’üncü etapta takla atınca Jari Ketomaa’nın önünde bir dakikalık avantajını kaybetti. Ketomaa son etaba yarışı kazanmış bir tempoyala girdi ancak Karl Kruuda aradaki 18.7 saniyelik farkı kapatıp öne geçti ve WRC2’de yarışı kazandı.

İsveç Rallisi genel klasman ilk on:
1.Jari-Matti Latvala,VW,3sa00dk31.1sn
2.Andreas Mikkelsen,VW,+53.6sn
3.Mads Ostberg,Citroen,+59.5sn
4.Mikko Hirvonen,M-Sport Ford,+2dk26.9sn
5.Ott Tanak,M-Sport Ford,+3dk00.5sn
6.Sebastien Ogier,VW,+4dk29.9sn
7.Henning Solberg,M-Sport Ford,+4dk47.5sn
8.Pontus Tidemand,M-Sport Ford,+5dk38.2sn
9.Craig Breen,Kel-Tech Ford,+8dk55.4sn
10.Kris Meeke,Citroen,+11dk18.0sn