JWRC’de Amberg, Kendi Evinde Kazandı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Fin Andreas Amberg kendi evinde düzenlenen Finlandiya Rallisi’ni kazanırken duygusal anlar yaşadı. En yakın rakibi Estonyalı Sander Parn’ın dakika 24.6 saniye önünde yarışı tamamlayan Amberg şampiyona lideri Pontus Tidemand’ı da bu yarışta geride bırakmayı başardı. Tidemand, Parn’ın 27.9 saniye gerisinde yarışı üçüncü sırada tamamladı. Şampiyonada tüm pilotlar Hankook lastikleri üzerinde GEM Fuel yakıtı ile yol alan Ford Fiesta R2’ler ile yarışıyorlar.

Amberg ikinci gün elde ettiği liderliği son günde de koruyarak yarışı kendi evinde kazanmayı başardı.

“Çok gururluyum, kendi evimde kendi seyicim önümde en iyi ralli olarak gördüğüm Finlandiya Rallisi’nde ilk zaferimi elde ettim. Ralliseverler çok güzel görüntüler verdi, herkes gelmişti. Sander ve Pontus sorunlar yaşasa da biz de zirve mücadelesi verebilecek tempomuz olduğunu gösterdik.”

Parn da son gün çok dikkatliydi, şampiyona klasmanını düşünerek temposunu korudu ve dört etapta da en iyi zamanı yaparak fazladan dört puan almayı başardı.

Yeray Lemes yarışı dördüncü tamamlarken Maris Aasen ile girmiş olduğu mücadeleden de önde ayrıldı. Yarışı sorunsuz tamamlayan Michael Burri altıncı olarak bitişe geldi.

Yarışı tamamlayan diğer üç pilot da Rally 2 Kuralı ile yarışı bitirebildiler. Martin Koci yedinci olurken Niko-Pekka Nieminen sekizinci, şampiyonada ikinci sıradaki Jose Suarez ise dokuzuncu oldu. Yarışı tamamlayamayan tek pilot Murat Bostancı oldu. Bostancı ilk etapta en iyi zamanı yapmasına karşın üçüncü etapta yaptığı kaza sonrası ağır hasar alan Fiestası yarışa geri dönemeyince sadece üç etap geçerek yarışı yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Pontus Tidemand 77 puan ile şampiyonada lider konumda yer alıyor. İkinci Jose Suarez’in ise 48 puanı var. Sander Parn 43 puan ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu yarışın galibi Andreas Amberg ise 42 puan ile dördüncülüğe çıktı.

Şampiyonada bir sonraki yarışı Ağustos sonundaki Almanya Rallisi olacak.

Tags:

Son Haberleri :

Yukarı Git