JWRC’de Finlandiya Hazırlıkları Devam Ediyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Akropol Rallisi, 2013 sezonunun ilk yarışı olmasının yanısıra şampiyonanın resmi akaryakıtı olarak ilan edilen GEM Fuel’in de ilk yarışı olarak tarihe geçti. İspanyol Jose Suarez’in kazandığı yarışta kullanılan GEM Fuel günümüzde kullanılan akaryakıtlara oranla sera gazlarının etkisini %50 azaltıyor. İlk yarışta alınan olumlu tepkilerden sonra şampiyonanın kalan dört yarışında da depolara GEM Fuel konulacak.

GEM Fuel Proje Lideri Edward Goosens Akropol Rallisi’nden aldıkları olumlu tepkilere bakarak sezonun geri kalanında geliştirmelerine devam edeceklerini açıkladı : “GEM Fuel için kendimizi ifade edebileceğimiz bundan daha iyi bir ortam bulamazdık. Yunan etapları çok zorluydu, sıcak havada geçilen uzun etaplar GEM için de çok güzel bir test oldu. Fiestalar çok düzgün çalıştı ve pilotlar da performanstan oldukça memnun kaldılar. Yarıştan aldığımız verileri işlemeye devam ediyoruz, geliştirme sürecimiz de devam ediyor.”

Eski Şampiyon Göze Girdi

2012 WRC Academy şampiyonu Evans ilk yarışında çok iyi bir sonuca imza attı. Sardinya’da düzenlenen yarışta Elfyn Evans Ford Fiesta RS WRC ile çıktığı ilk yarışı genel klasmanda altıncı sırada tamamladı. Bu sonuç FIA Gençler Şampiyonası’nda zafer kazandıktan sonra ilk yarışına çıkan genç pilotlar arasında da bir rekor. WRC Merdiveni Projesi’nin tamamlayarak Sebastien Loeb ve şampiyona lideri Sebastien Ogier ile şöhretler kadrosuna terfi eden genç İngiliz pilotun hızlı başladığı kariyerinde onların yanında yer almaya devam etmesi için kendisini geliştirmeye devam etmeyi ihmal etmemesi gerekiyor. Evans sezonun geri kalanında Fiesta R5 ile kendisini ispatlamaya devam edecek.

Evans ilk yarıştan aldığı bu başarı sonrasında gelecek yarışı başlamak için sabırsızlanıyor. “Bana bu şansı veren herkese, özellikle Malcolm Wilson’a, Nasser Al Attiyah’a ve Akademide gelişmemde faydası olan herkese teşekkür etmek istiyorum. WRC Academy olmasa böylesine bir şansı asla yakalayamazdım, bu nedenle geçtiğimiz sene bana destek olan herkese teker teker teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.

Yarışa başlarken bırakın yarışı altıncı sırada tamamlamayı, yarışı bitirebileceğimi bile düşünmemiştim. Finlandiya için müthiş bir hazırlık oldu. İlk yarışımda altıncı olmak inanılmaz bir başarı. Gelecek için bana neler getireceğinden emin değilim ama kesinlikle bir pilot olarak gelişimimde faydası olacaktır, bana daha fazla deneyim ve tecrübe kattığına eminim. Çok mükemmel, kendimi gülümsemekten alamıyorum.”

Finlandiya Hazırlıkları Devam Ediyor

Türk pilot Murat Bostancı önümüzdeki hafta sonu Türkiye Ralli Şampiyonası’nda üçüncü yarışa Bursa’da çıkacak. Etaplara çıkmadan kendisini geliştirme konusunda farklı yöntemlere başvuran genç Türk pilot, Dünya Kickboks Şampiyonu Ramazan Beyazkaya’dan Kickboks dersleri almaya başladı. “Kickboks vücudumu ve zihnimi geliştiriyor. Ralli pilotu için çok önemli olan reflekslerimi, koordinasyonumu, fiziksel kapasitemi ve dayanıklılığımı geliştiriyor. Bunun da hızlı ve mücadeleli rallilerde, önümüzdeki Finlandiya Rallisi gibi, bana çok faydası olacağını düşünüyorum.”

Bu arada İsviçreli Michael Burri de motor problemleri yaşadığı Rallye Ronde del Tecino’da yarışı İsviçre Ford Fiesta R2 klasmanında üçüncü sırada tamamladı. Topraktaki az tecrübesine rağmen Akropol Rallisi’nde üçüncü olan Burri kendini göstermek için Almanya Rallisi’ni dört gözle bekliyor.

Şampiyona lideri Pontus Tidemand, Ypres Rallisi’nde mücadele edecek. Şampiyona takvimindeki asfalt ralliler için kendisini geliştirmeye devam eden Tidemand liderliğini korumanın hesaplarını yapıyor.

Estonyalı Sander Parn ise 5-6 Temmuz’da Estonya Ralli’sinde mücadeleye katılarak Finlandiya Rallisi öncesi elini sıcak tutmaya çalışacak.

Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda sezon, 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihlerinde Finlandiya’da düzenlenecek yarış ile devam edecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git