JWRC’de Zafer Tidemand’ın

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

İsveçli Pontus Tidemand FIA DÜnya Gençler Ralli Şampiyonası’nda Almanya Rallisi’ni kazanarak şampiyonadaki liderliğini korudu. Michael Burri yarışı ikinci sırada tamamlarken Yeray Lemes podyumun üçüncülük basamağında yer aldı. Türk pilot Murat Bostancı da şampiyonada ilk kez yarış tamamlamayı başardı. Tüm genç pilotların Hankook lastikli, GEM yakıtı ile beslenen Ford Fiesta R2’ler ile mücadele ettiği klasmanda Tidemand en yakın rakibi İspanyol Jose Suarez’in 42 puan önünde liderliğini koruyor.

Tidemand son güne rahat konumda lider başlamıştı ve geçilen etaplar sonunda yerini korudu ve şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Burri ise aldığı ikincilik ile ilk kez JWRC klasmanında podyuma çıkmış oldu. Üçüncü Lemes de ilk günü yaşadığı aksilikler sonunda gerilere düşmesine rağmen podyuma çıkmayı başardı.

Slovak Martin Koci yarışı dördüncü sırada tamamlarken Tidemand’ın en büyük rakibi Jose Suarez yarışı beşinci sırada tamamladı. Suarez ilk gün lider giderken yaptığı kaza ve sonrasında aldığı zaman cezası ile klasmanda gerilere düşmüştü.

Podyum şansı elde eden ancak yaptığı hata sonrasında zaman kaybedip yarışı onuncu sırada tamamlayan Marius Aasen de yarışın şanssız pilotları arasında yerini aldı.

İlk asfalt yarışında Sander Parn altıncı, Murat Bostancı yedinci, Niko Nieminen sekizinci ve ilk JWRC yarışında Peter-Jan-Michiel Cracco dokuzuncu oldu.

Yarışın galibi ve şampiyona lideri Tidemand son güne rakiplerinin çok önünde başladığı için rahat başladığını ve hatta biraz da sıkıldığını söyledi : “Rakiplerimiz ile aramız açık olduğundan konsantrasyonumu kaybettiğimi itiraf edebilirim ancak etap içinde çitler çok yakın geçince kendime geldim ve yarışı tamamlamak için kendimi motive ettim. Geçen sene Almanya Rallisi’nden beri asfalt tecrübemi geliştiriyorum, burada kazanmak benim için çok iyi bir sonuç oldu.”

Yarışın ikincisi Michael Burri ise “Sabah Marius (Aasen) ile aramızda sıkı bir çekişme oldu ancak onun sorun yaşaması ile rahatladım. Lemes de yarışın sonuna doğru iyice yaklaştı ancak yarışı ikinci sırada tamamlamak için kendimizi zorladık. İlk podyum başarım olduğu için mutluyum, kendi evim sayılacak Fransa Rallisi için motivasyonum iyice yükseldi.” dedi.

Yeray Lemes üçüncülüğün iyi bir sonuç olduğunu söylerken pek de memnun değildi “Lastiğim patlayana kadar buraya kazanmak için geldiğimi söylüyordum. Bu sonuç Fransa’daki mücadele için fazlası ile motive edecektir.”

FIA Dünya Gençler Ralli Şampiyonası Almanya Rallisi Klasmanı

1. P.Tidemand (İSVEÇ) / O.Floene (NOR), 3:09:26.8
2. M.Burri (İSVÇ) / G.Moreau (FRA), +1:47.5sn
3. Y.Lemes (İSP) / R.Penate (İSP), +2:11.2sn
4. M.Koci (SVK) / P.Stary (ÇEK), +2:57.5sn
5. J.Suarez (İSP) / C.Carrera (İSP), +4:31.6sn
6. S.Pärn (EST) / K.Jarveoja (EST), +7:05.1sn
7. M.Bostanci (TUR) / O.Vatansever (TUR), +11:58.9sn
8. N-P.Nieminen (FIN) / M.Korhonen (FIN), +12:22.1s
9. P-J-M.Cracco (EST) / F.Miclotte (BEL), +17:59.0sn
10. M.Aasen (NOR) / M.Engan (NOR), +39:36.3sn

FIA JWRC Pilotlar Klasmanı

1. P.Tidemand (İsveç) 105
2. J.Suárez (İSP) 63
3. S.Pärn (EST) 51
4. Y.Lemes (İSP) 51
5. M.Burri (İsviçre) 38
6. M.Koči (SVK) 36
7. N.Nieminen (FIN) 24
8. M.Aasen (NOR) 20
9. A.Amberg (FIN) 17
10. M.Bostanci (TUR) 7

Son Haberleri :

Yukarı Git