Kalabalık V1 Challenge Tarsus Yarışı’nda Büyük Çekişme

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

10.000 kişinin izlediği V1 Challenge Tarsus yarışını rakibi Yağız Avcı’nın 0.01 saniye önünde Can Tolon kazandı. Türkiye’nin motorsporları efsanesi Volkan Işık tarafından tasarlanan ve üçüncü senesine giren V1 Challenge’da sezon Tarsus yarışı ile start aldı. V1 Challenge ilk ayağı, Tarsus Cumhuriyet Meydanı’nda özel olarak hazırlanan ve trafiğe kapalı 415 metre uzunluğundaki parkurda, 17 pilotun katıldığı antrenman ve sıralama turlarıyla başladı. Havanın düzelmesi ile Pazar günü Tarsuslu seyirciler yarışı izlemek için meydana akın etti. 10.000’e yakın kişinin izlediği yarışlarda mücadele yine en üst seviyedeydi.

Sıralama turları sonunda koşulan yarışların finalinde yaşanan sıcak mücadelede zafer İzmirli pilot Can Tolon’un oldu. Düzenlenen yarışlar sonunda eşit puan toplayan Can Tolon ve Yağız Avcı arasında kazananı belirlemek için sıralama turları derecelerine bakıldı. 28.539 saniyelik zamanı ile Avcı’nın 0.01 saniye önünde sıralama turu atan Tolon, yarışın galibi ilan edildi.

İki sezondur kıl payı kaçırdığı şampiyonluk için bu sezon sezona iyi başlayan Tolon, yarış sonunda mutluydu. Yarışın ikincisi şampiyonluğun bu sene de en önemli isimlerinden,2012 V1 Challenge şampiyonu Yağız Avcı olurken üçüncü sırada başarılı pilot Burak Çukurova yer aldı. Bu üçlü, sezon boyunca yaşanacak rekabetin sıcak geçeceğine dair sinyalleri ilk yarışta vermiş oldu.

İki kadın pilotun start aldığı yarışta birinci Oya Eren olurken ikinci Didem Kargın oldu.

V1 pilotları ve Tarsus halkı, Hatay’da gerçekleşen patlamada hayatını kaybedenler anısına start öncesi saygı duruşunda bulundu. VOLKICAR’ın yaratıcısı ve V1 Challenge’ın kurucusu Volkan Işık, Murat 131 otomobiliyle 10 bin civarındaki seyirciye unutulmaz bir show sundu. Tarsuslu motorspor severlerin Volkan Işık’ın sağ koltuuna oturmak için akın ettiği show büyük alkış aldı. V1 Challenge’ın bir sonraki yarışı 19 Mayıs’ta Bursa FSM bulvarı’nda düzenlenecek.

2013 V1 Challenge Takvimi :
11-12 Mayıs Tarsus
18-19 Mayıs Bursa
15-16 Haziran Marmaris
31 Ağustos-1 Eylül Pist yarışı
21-22 Eylül Aydın
26-27 Ekim Pist yarışı

2013 V1 Challenge’a, Castrol, CMS, ISS, Lassa, Power FM,RedBull ve Vakkorama co-sponsor olarak destek veriyor.