Kar ve Buz da Loeb’i Durduramadı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Loeb’in rakipleri değişken hava koşullarının şampiyon pilotu zor durumda bırakacağını umuyorlardı ancak kar ve buz etaba indiğinde Loeb’in tüm tahminleri tuttu ve şampiyon zirvedeki yerini iyice sağlamlaştırdı.

Onbirinci özel etaptaki ıslak zemin onikinci etaptaki fırtına öncesi sessizlik gibiydi. Startında yağmur ve sis olan etabın ortalarında yoğun kar, bazı yerlerinde ise siyah buz vardı, bu da lastik seçimini oldukçe etkiledi.

Geçen sene koşulan IRC (Kıtalararası Ralli Mücadelesi) rallisinde sakin geçen bu etaba kar yağınca herşey değişti ve lastik seçiminin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Dört çivili lastikle etaba giren Citroen pilotları ve Campana ile Prokop çok iyi zamanlar çıkarttılar.

Dani Sordo çivisiz kış lastikleri ile girdiği etapta yaklaşık 30 saniye kaybederek çıktı. Öğle servisine yaklaşık iki dakikalık farkla gelen Loeb günün son etabının kuru zemininde bu farka bir kaç saniye daha ekledi.

“Son etap tamamen asfalt etap gibiydi” diyerek sözlerine başlayan Loeb : “Risk almadım, sadece çizgimde kullandım, bir çok virajın içinde toprak vardı, dikkatli sürdüm. Bu akşam Monaco’ya gitmek istediğimden hata yapmadım.” dedi.

Sordo, onikinci özel etaba arkada asfalt lastikleri ile çıkan Solberg’in yaklaşık bir dakika kaybetmesi ile ikincilikte rahat konuma geldi. Son etapta direksiyon pimi arızalanan ve etabın sonlarında lastik patlatan Solberg’in önünde iyice rahatladı.

Solberg’in yaşadığı bu sorunlar Ford’u Hirvonen’in av sahasına soktu. Fin pilot günün üç etabından ikisinde en iyi zamanı yaparak podyumu ne kadar arzuladığını da göstermiş oldu.

Hirvonen’in Solberg’i yakalaması en heyecanlı mücadele değildi tabii ki. Novikov’un Hirvonen’in ardındaki mücadelesi de kaydadeğer. Francois Delecour’un geçen sene iyi kullandığı kar piyangosu bu sene işine pek yaramasa da uzun aradan sonra yeniden boy gösterdiği WRC yarışında genel klasman altıncılığı hiç de yabana atılacak bir konum değil.

Campana ve Tanak güne tedirgin başladılar, Campana’nın 12’nci etaptaki doğru seçimi onu bir adım öne çıkarttı. Campana günü yedinci tamamlarken, Tanak ise sekizinci sırada.

SWRC’de P-G Andersson klasman liderliğinde açık ara önde gidiyor, genel klasmanda dokuzuncu sırada mücadelesine devam ediyor.Yanlış lastik kurbanı Kevin Abbring klasmanın onuncu sırasında yer alıyor. Volkswagen takımından gelen emirle yarışı sorunsuz tamamlaması istenen Abbring bundan sonra yarışı bitirmeye odaklandığını belirtti.

Onikinci etaptan sonra Valence’deki servis alanı yaklaşık 5 saatlik bir yolculuktan sonra Monaco’ya taşındı. Cumartesi günü dört etap geçilecek. Öğlen geçilecek iki etap servis arasından sonra karanlıkta bir kez daha geçilecek ve gün sona erecek. Pazar günü ise sadece Özel Seyirci Etabı geçilecek ve sezonun ilk yarışı tamamlanacak.

Monte Carlo Rallisi 3’üncü gün sonu Genel Klasman ilk 10:

1.Loeb, Citroen DS3 WRC, 3:31:25.2
2.Sordo, Mini Cooper WRC +2:12.4
3.Solberg P., Ford Fiesta RS WRC +3:19.2
4.Hirvonen, Citroen DS3 WRC +3:43.0
5.Novikov, Ford Fiesta RS WRC +4:28.2
6.Delecour, Ford Fiesta RS WRC +6:39.1
7.Campana, Mini Cooper WRC +7:45.1
8.Tänak, Ford Fiesta RS WRC +8:44.8
9.Andersson, Proton Satria Neo S2000 +13:20.8
10.Araújo, Mini Cooper WRC +14:40.7

Son Haberleri :

Yukarı Git