Katalunya Rallisi’nde Revizyon

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Avustralya Rallisi’nden beri konuşulan pilotların yerlerini korumak için yavaşlayacakları endişesi İspanyol komiserleri de sardı. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ve Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’ye katılan takımların patronları arasında devam eden görüşmelerden sonuç çıkmayınca Katalunya Rallisi yetkilileri olaya el atmak zorunda kaldı.

İspanyol yetkiller öncelikle FIA’ya son gün için pilotların etaplara ters sıra ile çıkmasını önerdiler ancak bu teklif yine kabul görmedi.

FIA, iki farklı zeminde yapılan yarışlarda son gün geçilen etapların karakterinin yarışın özelliği olarak sayılmayacağını ilan etmişti. İlk iki günü asfalt geçilen Katalunya Rallisi’nde de asfalt ralliler için geçerli kurallar uygulanıyor.

İkinci günün son etabı Salou kent merkezinde koşulacak özel seyirci etabı olacağından İspanyol organizatörler pilotların onbinlerce seyirci önünde yavaşlamasını istemiyor. FIA’nın katı tutumuna karşı çözüm arayan yetkililer Pazar günü sıralamasının Cumartesi geçilecek 8’inci etap sonunda göre verilmesini içeren bir düzeltme ilan ettiler. Aynı zamanda Power Stage olarak da geçilecek etapta pilotların bonus puan almak için yavaşlamayacakları tahmin edilerek böyle bir karara imza atıldı.

Bu durumdan en çok etkilenecek ismin Sebastien Ogier olması takım direktörü Jost Capito : “Yarışın organizatörleri de bu sıralama işinden şikayetçi, aldıkları karardan bunu anlıyoruz. Biz de onların yanındayız. Bizi etkilediği için kızgın değilim, FIA’nın bu kararının spora verdiği zarar nedeni ile üzgünüm.