Katalunya’da Zafer Ogier’in

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Katalunya Rallisi’ni müthiş bir geri dönüşe imza atıp kazanarak Volkswagen Motorsport’un ilk sezonunda şampiyonluğa ulaşmasını sağladı.

Geçtiğimiz haftalarda Fransa Rallisi’ni kazanarak şampiyonluğunu ilan eden Fransız pilot, sezonun sondan bir önceki rallisinin açılış gününü de ilk sırada tamamlamıştı.

Son gün geçilen toprak etaplarda bir çok pilot esmeyen rüzgar nedeni ile dağılmayan tozda zor anlar yaşarken Ogier yüksek temposu ile ilk etaptan atağa kalktı.

İkinci gün lastiği patlayınca yaklaşık bir dakika zaman kaybeden Ogier son güne de lider Latvala’nın 42 saniye gerisinde başladı. Fin pilotu 28 saniye geride bırakan Ogier üçüncülüğe çıktı.

Sondan bir önceki etapta önce Sordo sorun yaşadı. İspanyol pilot ilk ara zaman alındığında lider Latvala’dan 0.7 saniye iyi zaman yapıyordu ancak bir sonraki ara zamanı alınamayan Sordo’nun yol dışına çıktığı ve süspansiyonu kırıldığı için yarışa dönemeyeceği anlaşıldı.

Latvala ise etabın sonuna geldiğinde kaputundan alevler yükseliyordu. Hemen müdahele edilen Polo R WRC bir anda beyaz tozun altında kaldı. Çok kızan Latvala açıklama yapmadan bir sonraki etaba doğru yola koyuldu.

Tüm bunlar yaşanırken Ogier sessiz sedasız liderliğe konuverdi. Ogier en iyi zamanı yaparken en yakın pilota 6.5 saniye fark atıp, 1.5 saniye farkla da liderliği ele geçirdikten sonra “Sordo’nun kendi evindeki rallide kalması üzücü. Son bir etabımız kaldı onda da iyi bir zaman yapmaya çalışacağız.” dedi.

Son etapta da sorun yaşamayan Fransız pilot Katalunya Rallisi’ni takım arkadaşı Jari-Matti Latvala’nın 32.9 saniye önünde lider tamamladı. Üçüncülük liderin 1 dakika 13.7 saniye gerisinden gelen Mikko Hirvonen’in oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun son rallisi 13-15 Kasım tarihlerinde Galler’de düzenlenecek olan Büyük Britanya Rallisi olacak.