Kris Meeke Hızlı Başladı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Citroen’in misafir pilotu Kris Meeke Avustralya Rallisi’nin Sıralama Etabı’nı ilk sırada tamamlayarak yarışa en iyi pozisyondan başlama şansını elde etti.

İngiliz pilot Citroen DS3 WRC ile ikinci yarışında bu başarıyı elde ederek Dani Sordo’nun yerine ne kadar iyi bir tercih olduğunu da göstermiş oldu. Hatta Hirvonen’in yerini sorgulayanların sesi biraz daha yüksek çıkmaya başladı.

Açık ve güneşli bir havada geçilen 5.54 kilometrelik etapta Meeke, şampiyona lideri Ogier’den 0.336 saniye daha iyiydi. Thierry Neuville ise Ogier’in 0.309 saniye arkasından etabı tamamladı.

Sonuçlar ekrana çıktığında Meeke sevinçle ilk açıklamasını yaptı : “Burada asıl mesele yarışa nerede başladığın, bu benim için mükemmel bir sonuç. Burası Finlandiya gibi değil çünkü herkes için bu etap yeniydi. Bu sonuçla daha temiz bir çizgide yarışabileceğim.”

Etabı ilk geçen Ogier’in zamanı geçilebilecek gibi görünmüyordu ama Meeke bunu başardı. Bu yarıştan zaferle ayrılması ile şampiyonluğunu da ilan edebilecek olan Ogier daha iyisini yapabileceğini bildiğini belirterek içinin rahat olduğunu söyledi. “Herşey yolundaydı ancak benim için çok güzel bir etap değildi. Yarının sıralaması benim için önemliydi ancak %100 kendimi verdiğimi söyleyemem.”

Neuville de kendi zamanından pek memnun değildi. “Daha hızlı gidebilirdim ancak bazı noktalarda fazla temkinli kaldım. Bu yarış benim için tamamı ile yepyeni bir ralli olduğundan tempomu belirleyip şampiyonadaki yerimi korumak istiyorum.”

Mads Ostberg etabı dördünü tamamlasa da etabın ortalarında viraj içindeki çok büyük bir kayaya çarpmaktan kurtulamadı. Ostberg çarptıktan sonra sorun olmadığını görünce yeniden hızlandığını belirtti.

Andreas Mikkelsen ise ilk bir kaç virajda doğru çizgiyi bir türlü tutturamamaktan şikayetçiydi.

Kaygan zeminden şikayet eden Hirvonen etabı altıncı, Latvala’yı geçen Novikov yedinci sırada tamamladı.

Khalid Al Qassimi dokuzuncu sırada tamamlarken yerel pilot NAthan Quinn ilk onu tamamlayan pilot oldu.

Avustralya Rallisi Türkiye saati ile 12:30’da Coffs Özel Seyirci Etabı ile başlayacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git