Kubica’dan İkinci Takla

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Galler Rallisi’nde ilk kez Citroen fabrika takımının DS3 WRC’sini kullanan Robert Kubica, Cumartesi etaplarının ikincisinde de takla atarak yarışa veda etti.

Kubica, WRC2 kategorisinde elde ettiği şampiyonluk sonrasında takımı tarafından bir üst sınıf olan WRC’de mücadele etmesine olanak sağlandı ancak Polonyalı pilot Cuma günü attığı takladan sonra Cumartesi ikinci etapta da takla attı. Bu yarışta ilk defa beraber yarışan Robert Kubica – Michele Ferrara ikilisinin sağlık durumları iyi.

Cuma günü hendeğe düşerek günü bitiremeyen Kubica’nın otomobili ikinci güne yetiştirildi ancak Kubica yarışa devam edemedi.

“Günü ucuz atlattık” diyerek ilk kazasını anlatan Kubica “bu tarz otomobilleri ilk kullanırken çok çok dikkatli olmak gerekir” dedi ancak kendisini tutamadı.

“Değişken zeminlerin olduğu bu tarz rallilerde fazlası ile dikkatli olmak gerekiyor. Cuma günü biz oldukça dikaktliydik ancak günü hendekte bitirdik. Şanssızdık.”

WRC kuralları gereği Kubica, Pazar etaplarına da başlayabilir ancak otomobili yetişir ve Kubica da istekli olursa.

Aynı etapta Evgeny Novikov da kaza yaparak yarış dışı kaldı. Novikov ve kopilotu Ilka Minor’un sağlık durumları iyi. Novikov kaza yapmadan önce Andreas Mikkelsen ve Mads Ostberg ile dördüncülük mücadelesi veriyordu.

Mikkelsen, iki etabı kazanarak başladığı güne dördüncülüğünü de biraz sağlama almış oldu. Mikkelsen’in takım arkadaşları Sebastien Ogier ve Jari-Matti Latvala’nın ilk iki sıradaki mücadelesi devam ediyor.