Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 774

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 789

Latvala Liderliğini Korudu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Jari-Matti Latvala, Finlandiya Rallisi’ndeki liderliğini ikinci gün sonunda da korudu. Fin pilot, ikinciliği Ogier’den alan Kris Meeke ile arasındaki farkı 19.7 saniyede tuttu.

Son şampiyon Ogier kuru zeminli etaplara ilk sırada çıkmanın verdiği dezavantajla Cuma gününü üçüncü sırada tamamlayabildi.

Latvala etaplara ikinci sırada çıkmanın kendisi için farklı bir durum olduğunu ve bunun avantajını kullanarak liderliği koruduğunu ve bu durumda takım arkadaşı ve rakiplerinin baskısını hissettiğini belirtti.

Latvala’nın temposuna yetişemeyen ve bir de Citroen pilotu Kris Meeke yerini kaptıran Ogier de günü gergin tamamladı.

Meeke bu sezon en iyi temposunu yakaladığı yarışın üçüncü gününe Ogier’in 1.6 saniye önünde başlayacak.

Dördüncülük mücadelesi ateşini korumaya devam ediyor. Dördüncülük için kavgaya tutuşan Hirvonen, Ostberg ve Mikkelsen tempoları ile liderlik mücadelesine eşdeğer bir heyecan yaşatıyorlar. Hirvonen Pijala etabında spin atana kadar öndeydi ancak gün sonunda Mikkelsen bu üçlünün en önünde yer alıyor. Ostberg 1.2 saniye geriden gelirken, Hirvonen de Ostberg’in 1.9 saniye arkasında Cumartesi gününe başlayacaklar.

Thierry Neuville sabah etaplarında yaptığı kaza sonrasında servis alanına gelse de yapılan kontrollerde otomobilin roll-cage’inde tespit edilen hasar Hyundai pilotunun yarışmasına engel oldu.

Hyundai’nin diğer pilotu Hanninen de sabah etaplarındaki ciddi kazasından sonra otomobilin ön camı olmadan etapları tamamlayıp servise geldi ve mekanikerlerin üstün gayreti sonrasında otomobil yarışa dönebildi. Hanninen günü de dokuzuncu sırada tamamlayabildi.

Bu sonuçla Hyundai’nin genç pilotu Hayden Paddon günü genel klasman yedincisi olarak tamamladı ve takımın en hızlı pilotu oldu.

M-Sport günün ilk etabında kaza yapan Kubica’nın otomobilini Cumartesi günü için tamir ederek Polonyalı pilotun yarışa devam etmesini sağladılar. Kubica aldığı cezalar nedeni ile podyumun epey uzağında mücadelesine devam edecek.

Finlandiya Rallisi’nde onüçüncü özel etap sonunda genel klasman ilk on:

Poz Sürücü Takım Zaman/Fark
1. Jari-Matti Latvala VW 1:34:42.4
2. Kris Meeke Citroen +19.7
3. Sebastien Ogier VW +21.3
4. Andreas Mikkelsen VW +1:04.2
5. Mads Ostberg Citroen +1:05.4
6. Mikko Hirvonen M-Sport Ford +1:07.3
7. Hayden Paddon Hyundai +2:11.6
8. Elfyn Evans M-Sport Ford +2:39.4
9. Juho Hanninen Hyundai +2:51.1
10. Craig Breen Kel-Tech Ford +5:19.1