Latvala Zafere Koşuyor

  Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

  Jari-Matti Latvala, Fransa Rallisi’nin ikinci gününde zirvedeki yerini korudu ve kariyerinin ilk asfalt zaferine doğru hızla ilerliyor. Fin pilot takım arkadaşı Andreas Mikkelsen’in 28 saniye önünde kapattığı ikinci güne ilk dört etabı kazanarak başladı.

  Latvala, Colmar yakınlarındaki ilk üç etabı, ki bunlardan birisi Fransa Bisiklet Turu’nun da geçtiği yolları da içeriyordu, rahat kazanarak takım arkadaşına kazanma hırsını bir kez daha gösterdi.

  Yakaladığı avantaja rağmen Latvala, Almanya Rallisi’nde lider giderken yol dışına çıkarak kaybettiği ralliyi aklından çıkartamıyordu.

  Mikkelsen Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk tam sezonunda üçüncü kez liderlik kovalarken süspansiyonları çok yumuşak kalınca istediği hızlara çıkamasa da günü yerini koruyarak tamamladı.

  Kris Meeke ise iki VW pilotunun 25.7 saniye gerisinde zirvenin temposuna yaklaşamayacağını kabul ederek podyumun son basamağındaki yeri korumakla meşguldü.

  Üç sürücünün almak için savaştığı dördüncülükte ikinci gün sonunda Sordo otursa da onuncu sıradaki Kubica dokuzuncu etapta sağ arka lastiğini son 15 kilometre boyunca davlumbaza sürterek kopartmasa aradaki 0.9 saniye fark olmayacaktı. Hirvonen Kubica’nın 12 saniye gerisinde olsa da eski günlerin hatrına dördüncülük için mücadele eder görünüyordu.

  Mads Ostberg beşinci olarak başladığı günde dördüncülük için mücadele etse de arka diferansiyel arızası ile boğuşmaktan klasman sırasını umursamaz hale geldi. Onüçüncü etabın öncesinde motordan akan yağı kontrol ederken de kontrol noktasına geç gelince 70 saniye ceza alan Norveçli günü yedinci sırada tamamladı.

  Sekizinci sıradaki Elfyn Evans ilk gün yaşadığı sorunlardan sonra iki sıra daha yukarı çıkmayı başardı.

  Son şampiyon Sebastien Ogier ilk gün yaşadıklarından sonra ikinci günü 18’inci sırada tamamladı. Fransız pilot gün içinde kazandığı iki etap ile kariyerinde 300 etap zaferine ulaşmış oldu.

  Fransa Rallisi’nin son gününde ekipler toplam 63.38 kilometrelik 4 etap geçecekler. Son etap olarak geçilecek Power Stage’in ilk üç sırasında yer alacak sürücüler fazladan puan alacaklar.