Latvala’dan Tarihi Zafer

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Jari-Matti Latvala, kariyerinde çok arzuladığı asfalt zaferini Fransa Rallisi’ni kazanarak elde etti. Bu zafer ile Latvala asfalt ralli kazanan Fin pilotlar arasına adını yazdırmış oldu, son zafer 1999 yılında Tomi Makinen’in elde ettiği zaferdi. Latvala bu sonuçla pilotlar şampiyonasındaki şansını da sezonun sondan bir önceki rallisi Katalunya Rallisi’ne taşımış oldu.

Andreas Mikkelsen de kariyerinin en iyi derecesini elde ederek ralliyi ikinci sırada tamamladı.
Latvala, Almanya Rallisi’nde bu zafere çok yakındı ancak lider götürdüğü yarışın son gününün sabahındaki etapta yoldan çıkarak hayallerini Fransa’ya taşımıştı. Latvala, Fransa’da hata yapmadı ve 18 özel etap boyunca elinde tuttuğu ralli birinciliğini en yakın rakibi ve takım arkadaşı Mikkelsen’in 44.8 saniye önünde zafer ile taçlandırdı.

“Almanya’daki kazadan sonra bu sabah oldukça gergindim. Bu hatamdan ders çıkartmalıydım ve bu hatam sayesinde bu sabah olduğundan da sağlamdım ve kendime inanıyordum.

Uzun zamandır asfalt yarış kazanmak istiyordum ve bunu başarmak için çok uğraştım. Bu sezon içinde büyük gelişmeler kaydettim ve bu da en büyük gelişmeydi benim için.” diyen Latvala yarışın son etabının bitişinde efsane Fin pilot Ari Vatanen tarafından da tebrik edildi.

Latvala’nın takım arkadaşı Andreas Mikkelsen yarışı ikinci sırada tamamlayarak kariyerinin en iyi derecesini elde etti. Kris Meeke ise yarışı üçüncü sırada tamamlayarak bu sezon dördüncü kez podyuma çıkmayı başardı.

Robert Kubica da kariyerinin en iyi derecesini elde etmek için son etaba çıktı ancak hendeğe düşünce yarış boyunca mücadele ettiği Dani Sordo dördüncülüğe oturdu. Sordo’nun 12 saniye gerisinden gelen Hirvonen yarışı beşinci sırada tamamladı.

Yarış içinde bir ara onikinciliğe kadar gerileyen Elfyn Evans, Mads Ostberg ile girdiği altıncılık mücadelesinden, Ostberg’in son etapta yol notundaki hata nedeni ile yol dışına çıkması ile galibiyetle ayrıldı. Takım arkadaşları Neuville sekizinci, Bryan Bouffier ise dokuzuncu oldu. Martin Prokop ise yarışı onuncu sırada tamamladı.

Sebastien Ogier ilk gün yaşadıklarından sonra gerilere düşmüştü. Ogier Power Stage etabından zaferle ayrılıp fazladan 3 puanı cebine koydu.

Karışık zeminde düzenlenecek olan Salou merkezli İspanya Rallisi 23-26 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.