Loeb, Arjantin’de 7’nci zaferine ulaştı

Kategori : Bülten/Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Loeb, bu sene Philips sponsorluğunda düzenlenen Arjantin Rallisi’ni yedinci kez kazanarak Nokia sponsorluğundaki FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda liderliğini sürdürdü. Loeb takım arkadaşı Mikko Hirvonen’in önünde zafere ulaştı.

Son etaba kadar podyumun üçüncülük basamağında yer alan Dani Sordo ise yarışın son etabı olan Amarok Copina Power Stage’de alternatör kayışı kopunca üçüncülük Adapta Takımı’ndan Mads Ostberg’in oldu.

Seri Üretim Otomobiller Şampiyonası’nda zafer Benito Guerra’nın oldu. Perulu Nicolas Fuchs ve Ukraynalı Valeriy Gorban’ın önünde birinci olan Guerra şampiyonada da lider konumda yer alıyor.

Loeb bu sezon Monte Carlo ve Meksika’dan sonra üçüncü zaferini elde ederken kariyerinin 70’nci zaferine de ulaşmış oldu. Bu zaferin sezonun en uzun rallisinde gelmiş olması da Loeb için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Ekipler dört gün boyunca toplam 502.73 kilometrelik özel etap geçtiler.

“Arjantin’de bir ralli daha kazanmak benim için olağanüstüve özellikle Portekiz’de olanlardan sonra takımım için böyle bir tepki vermek çok önemliydi.” diyen Loeb takım arkadaşı Hirvonen’in ikinci olarak tamamlamasını da çok önemli olarak nitelendirdi.

Hirvonen son gün takım arkadaşına 0.2 saniye yaklaşsa da Loeb kalan son dört etapta zirvedeki yerini korudu. Hirvonen, Portekiz’de elinden alınan birincilikten sonra yeniden podyuma çıkmış olmanın verdiği mutluluğu yaşadı.

“Güzel bir ralli oldu, uzun mesafeli yarışları çok seviyorum. Çok fantastik etaplar geçtik.”

Temposunu yarış boyunca koruyan ve tutarlı sürüşünü sürdüren Mads Ostberg son etapta üçüncülüğe çıkarken Martin Prokop kariyerinin en iyi derecesini yaparak yarışı dördüncü sırada tamamladı. Thierry Neuville de kariyerinin en iyi derecesi ile beşinci oldu. Prokop’un dördüncülüğü DMACK lastiklerinin de en iyi derecesi oldu.

Andreas Mikkelsen’in altıncılık hayali 15’nci etapta sağ ön süspansiyonu arızalanınca yarım kaldı. Sebastien Ogier ile girmiş oldukları sıkı mücadeleden de yenik ayrılan Mikkelsen yerini müthiş bir geri dönüşe daha imza atan Petter Solberg’e bırakmış oldu. Solberg, Ogier’i de geçerken Evgeny Novikov yarışı sekizinci sırada tamamladı.

Ford pilotu Petter Solberg yarışın dördüncü etabında direksiyon mili kırıldıktan sonra mücadelesine devam etti ve son etap olan Power Stage zaferi ile fazladan üç puan almayı da başardı. Sakatlanan Latvala’nın yerine bu yarış Ford direksiyonuna geçen Sordo’nun kalması ile bir basamak çıksa da Ford’un puan ile ayrıldığı yarış sayısını 150’ye çıkarttı.

Nasser Al-Attiyah Rally 2 kuralı ile devam ettiği yarışı dokuzuncu sırada tamamlarken Power Stage’den de puan çıkartmayı başardı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun altıncı yarışı 25-27 Mayıs tarihlerinde Yunanistan’da düzenlenecek Akropolis Rallisi ile heyecan Avrupa kıtasına taşınacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git