Loeb Arjantin’de Son Kez Zirvede

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Loeb, Dünya Ralli Şampiyonası’nda belkide son kez çıktığı toprak ralli olan Arjantin Rallisi’ni kazandı. Son Şampiyon Loeb sezonun beşinci rallisini en yakın rakibi Sebastien Ogier’in 55 saniye önünde tamamlayarak Ogier’in peşpeşe dört zafer kazanmasını da engelledi.

Loeb bu zafer ile kariyerinin 78’inci zaferine imza attı ve sezonda mücadele edeceğini açıkladığı dört ralliden birini daha zaferle tamamladı.

Son etapta hayranları tarafından çevrilmiş vaziyetteyken “Burada kazanmak çok güzel bir duygu” diyerek sözlerine başlayan Loeb “Karmaşık etapları ile zor bir ralliydi ama çok güzel bir atmosfer vardı, tüm hafta sonu boyunca böyle hissetmek de güzeldi.

Son toprak rallimden beri epey zaman geçmişti kendimi araca uydurabilene kadar bir kaç etap geçmek zorunda kaldım, araç çok iyi olduğundan uyum sürecini kısa sürede atlattım.”

Loeb’in vedasını izlemek isteyen 80.000 rallisever yarışın son etab El Condor’a akın etmişti.

Ogier ilk gün geçilen altı etabın beşinde en iyi zamanı yaparak liderliği ele geçirsede baskıyı arttıran Loeb’in önünde hata yaparak yoldan çıktı ve yaklaşık 40 saniye kaybederek liderliği Loeb’e kaptırdı ve bir daha da geri alamadı.

Ogier bir sonraki etapta lastik de patlattıysa da liderlik mücadelesinden geri kalmadı. Ancak Loeb’in araya girmesi ile 10’uncu zaferini bir sonraki yarışa kaldı.

“Bu bizim için iyi bir sonuç” diyen Ogier “Bu hafta sonu epey sorun yaşadık ancak burada olduğumuz için memnunuz. Hala tecrübe kazanmaya devam ediyoruz. Herşey yolunda gidiyor, beni buraya getiren takımıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Evgeny Novikov ile podyum mücadelesine giren Jari-Matti Latvala yarışı üçüncü tamamlayarak podyumda iki Polo R WRC’nin olmasını sağladı. Fin pilot sondan bir önceki gün lastik patlatınca Rus rakibinin 8.2 saniye gerisinde güne başlamıştı.

Bir diğer Fiesta RS ile Thierry Neuville yarışı beşinci sırada tamamladı. Mikko Hirvonen, Ogier problem yaşadıktan sonra ikinciliğe kadar çıktı ancak DS3 WRC lastik patlatıp peşine de elektrik arızası yaşayınca Fin pilot yarışı altıncı sırada tamamladı.

Mads Ostberg yarışın ilk günü kaza yaparak Fiesta’sının direksiyon sistemine zarar verince gerilere düştü ve yarışı da yedinci sırada tamamlayabildi.

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun altıncı rallisi 31 Mayıs – 2 Haziran tarihlerinde Yunanistan düzenelecek olan Akropol Rallisi olacak.