Loeb, Meksika’da yine zirveye kondu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Leon’da düzenlenen iki Özel Seyirci Etabı geçişi ile tamamlanan gün sonunda Meksika Rallisi’nin ilk gününü Citroen pilotu Sebastien Loeb lider tamamladı.

Loeb 2006 sezonundan beri Meksika Rallisi’ni kaybetmiyor. Yüksek irfitada düzenlenen Meksika Rallisi’nde Loeb ilk günü takım arkadaşı Mikko Hirvonen’in 11.2 saniye önünde lider bitirmeyi başardı.

Loeb yine de temkinli konuşarak sezonun üçüncü rallisinde zafer sarhoşluğuna erken girmeyeceğini belirtti. İlk gün bir çok rakibi zaman kaybeden Loeb her an herşeyin kendisi için de kötü gidebileceğini bilerek konuştu : “Aradaki fark çok az ve Mikko da çok zorluyor. Latvala da çok hızlı, bu nedenle biz rahat değiliz. Önümüzde çok uzun yol var.”

Latvala beşinci özel etaba lider girdi ancak onikinci kilometresinde bir kayaya çarparak sol ön süspansiyonu kırınca 23.69 kilometrelik özel etabın sonuna gelene kadar epey zaman kaybetti. “Altıncı vitesde giderken oldu. Tepe üstü kör sol virajda kayayı gördüm ama altıncı vitesdeydim ve ondan kaçacak durumum yoktu.

Yaşadığı aksilik sonucunda sekizinciliğe düşen ancak ilk günü dördüncü tamamlayan Latvala düşürmediği temposu ile rakiplerine de gözdağı vermiş oldu.

Latvala’nın takım arkadaşı Petter Solberg de sorunlu bir gün yaşadı. Cuma sabahına lider başlayan Norveçli patlayan lastikleri yüzünden günü beşinci sırada tamamlayabildi. M-Sport takım arkadaşları Ott Tanak ve Evgeny Novikov altıncı ve yedinci sıradalar.

Şubat 2009’dan beri ilk kez WRC’de mücadele eden Chris Atkinson günü sekizinci sırada tamamladı. Patlayan lastiği yüzünden zirveden uzak kaldığını belirten Avustralyalı pilot bu durumun kendisini rahatsız ettiğini belirtti.

Qatar WRT pilotu Nasser Al-Attiyah ilk günü dokuzuncu sırada tamamlarken onunculukta WRC MINI Portekiz takım pilotu Armindo Araujo yer alıyor.

Beşinci özel etaba kadar ilk on içinde yer alan Ken Block, bu etapta yoldan çıkarak hendeğe düştü, Amerikalı pilotu hendekten patlak lastik ve kırık şaft ile çıktı. Block arkasından gelen takım arkadaşı Atkinson’un hızını kesmemek için etap içinde kenarda bekledi ancak takım arkadaşı da patlayan lastiği yüzünden zaten yavaş gidiyordu.

Thierry Neuville podyum için mücadele ederken altıncı özel etapta kaldırıma çarparak ön tekerleğini kopartınca yarışı da orada bırakmak zorunda kaldı. WRC MINI Portekiz takımının ikinci pilotu Paulo Nobre da beşinci etapta takla atarak yarış dışı kaldı. İki pilot da Cumartesi etaplarına SüpeRally ile geri dönecekler.

Kevin Abbring ilk beş etapta Süper 2000 araçlar arasında ilk sıradaydı ancak Volkswagen Motorsport pilotu benzin ile alakalı bir sorun yaşadı ve öğlen servisine gelemedi. Takım arkadaşı Sebastien Ogier günü onbirinci sırada klasman lideri olarak tamamlarken Meksikalı Benito Guerra günü onikinci sırada PWRC klasmanında lider tamamladı.

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: