Loeb “mükemmeliyete” yaklaştı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Loeb 2012 Dünya Ralli Şampiyonası’nın açılış yarışı Monte Carlo Rallisi’ni kazanırken, bu yarışı altıncı kez kazanmış oldu hem de 2 dakika 45.5 saniye gibi büyük bir farkla, ayrıca son etap olan Power Stage’de de en iyi zamanı elde ederek ilk yarıştan 28 puan çıkartmış oldu.

İlk yarıştan tam puan alan Loeb en büyük rakibi olarak görünen Ford’dan Jari-Matti Latvala’nın ilk gün kalmasından sonra rakibine karşı da büyük bir avantaj elde etmiş oldu. Lider ile benel klasman onuncusu arasında 16 dakika olduğu düşünülürse Latvala’nın SupeRally olmamasından dolayı göstermiş olduğu tepkiyi de anlamak mümkün olur. Fin pilot aldığı cezaya rağmen geri dönebilseydi rakibi ile arasındaki fark bu kadar açılmayacaktı.

Dani Sordo yarışı ikinci sırada tamamlasa da son etaptan fazladan puan alamadı. Ford’un “yeni” pilotu Petter Solberg de son etaba kullanılmış kış lastikleri ile çıkınca seyircileri coşturmayı başardı ancak fazladan puan almayı başaramadı.

Yarışı dördüncü sırada tamamlayan Mikko Hirvonen ve beşinci sıradaki Evgeny Novikov yarışı tamamlayarak kendileri için büüyk bir kutlamayı hakettiler. Hirvonen ve Novikov Power Stage’deki ekstra puanları da toplamayı başardılar.

Power Stage’in kahramanı ise François Delecour’un kopilotu Dominique Savignoni oldu. Kariyerinin son yarışına çıkan Savignoni için en büyük sürpriz Delecour’dan geldi, Fransız pilot son etapta direksiyonu kopilotuna teslim etti. Loeb’den bir dakika kadar kötü bir zaman yapsa da Savignoni genel klasmandaki yerlerini korudu ve ikili yarışı genel klasman altıncısı olarak tamamladı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun ikinci yarışı 9-12 Şubat tarihlerinde düzenlenecek İsveç Rallisi olacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git