Loeb Zaferle Veda Etti

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Loeb, Dünya Ralli Şampiyonası’nda mücadele ettiği son sezonunu Katalunya Rallisi’ni kazanarak tamamladı. Loeb kariyerinin 76’ncı, Katalunya’da da peşpeşe sekizinci zaferini kazandı.

Loeb Cuma günü geçilen toprak etaplarda yavaş kalsa da Cumartesi geçilen asfalt etaplarda hızını bir kez daha ortaya koydu.

İlk gün sonunda liderin 27.2 saniye gerisinde ikinci sıradayken Citroen pilotu Cumartesi günü sonunda 27 saniye farkla liderliğe oturmuştu. Son 5 etapta Latvala farkı 7 saniyeye indirse de Loeb zafere ulaşmayı başardı.

Ford ile son yarışında Latvala da asfalt üzerindeki başarısıyla yarışı ikinci sırada tamamladı. Latvala son gün öğleden sonra yağmur altında iyi lastik seçimi yaparak Loeb’i sıkıştırdı ancak geçmeyi başaramadı.

Latvala da Cuma günü etaplarındaki çamur deryası ile mücadele ederken zirveden uzak kaldı ve toplamda yaklaşık bir dakika zaman kaybetti.

Mads Ostberg ve Ott Tanak hava şartları kötüyken yarışın kahramanlarıydı, Cuma günü liderlik için mücadele ediyorlardı. Tanak geriye düşse de Ostberg Cumartesi gününe yaklaşık yarım dakikalık fark ile lider başladı.

Cumartesi gününe lider başlasa da günün kalan etaplarında dramatik anlar yaşandı. Adapta Ford pilotu Ostberg öğleden sonra etaplarının ikinci etabında spin atınca beşinciliğe kadar düştü.

Ostberg yarışın geri kalanında yükselmek için mücadele etti ve Mikko Hirvonen ile arasındaki farkı 9.6 saniyeye kadar çekti. Ancak Latvala’nın ikinciliği ve son etapta aldığı bonus puanlar ile şampiyona üçüncülüğü elinden kayıp gitti. Sezonu istediği gibi bitirememiş olsa da 2013 için Citroen’in listesine girmek için büyük bir adım attı.

Tanak da podyumda bitirebilmek için var gücü ile mücadele etti ancak yarışın bitimine iki etap kala yaptığı kaza ile pes etmek zorunda kaldı.

Tanak kaza yaparak yarışa veda eden son isim oldu, ondan önce özellikle Cuma günü etapları çok can yaktı. Petter Solberg, Dani Sordo, Chris Atkinson, Thierry Neuville ve Evgeny Novikov gerçek dramanın içinde kaldılar. Hepsi Cumartesi günü Rally-2 kuralı ile mücadeleye devam etse de Dani Sordo motor arızası ile yarışa kesin olarak veda etti.

WRC Katalunya Rallisi’nde Genel Klasman ilk 10;
1. Sebastien Loeb Citroen 4:14:29.1
2. Jari-Matti Latvala Ford + 7.0
3. Mikko Hirvonen Citroen + 1:46.8
4. Mads Ostberg Adapta Ford + 1:56.4
5. Jarkko Nikara Prodrive Mini + 16:07.9
6. Craig Breen Kel-Tech Ford + 18:10.4
7. Chris Atkinson Italia Mini + 19:14.7
8. PG Andersson Proton + 20:16.1
9. Dani Sordo Prodrive Mini + 25:40.6
10. Evgeny Novikov Autotek Ford + 25:46.6

Son Haberleri :

Yukarı Git