Meksika’da Zafer Ogier’in

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier kariyerinin peşpeşe ikinci zaferini Volkswagen Polo R ile katıldığı Meksika Rallisi’nde elde etti.

Fransız pilot Perşembe akşamı açılış etabı ile öne geçti ancak Cuma günü liderliği kaybetti, temposunu yükselten Ogier sonrasında ele geçirdiği liderliği yarış sonuna kadar korumayı başardı. 2013 sezonunda üçüncü yarışı Citroen DS3’lü Mikko Hirvonen’in 3 dakika 28.9 saniye önünde tamamlamayı başardı.

Thierry Neuville de Ford Fiesta RS ile kariyerinin ilk podyum başarısını elde etti. Belçikalı pilot Hirvonen ile girdiği mücadelede rakibinin 54.9 saniye gerisinde kaldı.

Ogier, Leon’un etrafındaki dağlarda toplam 400 kilometrelik 23 özel etaptan 16’sında en iyi zamanı yaparken yarışın son etabı olan Power Stage’de de ilk sırayı alınca yarıştan alınabilecek en fazla puanı toplamayı başardı.

Bu zafer Polo R’nin de ilk toprak rallisiydi. Böylece asfalt, kar ve buz’dan sonra toprakta da podyuma çıkan VW Polo R ralli kariyerine hızlı başlamış oldu.

“Bu sezona çok güzel başladık” diyerek sözlerine başlayan Ogier : “Öncelikle takımıma teşekkür etmek istiyorum onlar bizim kazanmamız için gereken her şeyi yaptılar. Bu sabah uyarı ışıklarımızdan biri yanınca tedirgin olduk ama her şey yolunda gitti, sıkıntı yaşamadık. Mükemmel bir hafta sonu geçirdik ve kazanılabilecek en fazla puanı alarak yolumuza devam ediyoruz.

Sadece üç ralli sonunda liderlikteki yerimizi daha da güçlendirdik. Şüphesiz ki sezon uzun ama şimdilik fena gitmiyoruz.” dedi. Ogier 31 puan ile pilotlar klasmanında liderliğini koruyor.

Hirvonen, Ogier’in zamanlarına yaklaşabilen tek pilot Mads Ostberg’in Ford Fiesta RS’inin alternatörü arızalanınca ikinciliğe çıkabildi. Hirvonen kendisini zorlayan Neuville’i arkasında tutarak sezondaki en iyi derecesini elde etti.

“İkincilik.. Eskisi gibi!” esprisi ile söze başlayan Fin pilot : “Elbette bu sezon ilk kez podyuma çıktığımız için mutluyuz ancak Sebastien’in temposuna ulaşamadık. Çok çalıştık ve yeniden podyuma çıkmak gurur verici, sağlam bir sonuç aldık.” dedi.

Podyumdaki yeni çoçuk Neuville ise podyumda rakiplerinin şampanya banyosuna katılmaktan dolayı çok mutluydu. “Güzel bir iş çıkarttık ve çokşey öğrendik. Bu sabah zorlamak istedim, hata yaptım kabul ediyorum, otomobile zarar vermediğimiz için devam edebildik. Podyuma çıkmak için uzun zaman bekledim, geçen sene bir çok şey yanlış gitmişti. Herkese gösterdik öğrenmeye devam ediyoruz, ileri doğru adımlar atıyoruz, şimdi daha da ileri gidip kazanmak için de hazırız artık.”

Dani Sordo yarışı dördüncü sırada bitirirken Citroen DS3’ü ile pek de anlaşamadığını açıkladı. Nasser Al-Attiyah Fiesta RS ile ilk yarışından beşincilikle ayrıldı. Chris Atkinson ise aldığı 3 dakika 30 saniyelik ceza sonrasında yarışı altıncı sırada tamamlayabildi.

Ken Block, Benito Guerra, Martin Prokop ve Evgeny Novikov’un kalmasından sonra kariyerinin en iyi sonucunu elde ederek yarışı yedinci sırada tamamladı.

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun dördüncü yarışı 11-14 Nisan’da Portekiz’de düzenlenecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git