Ogier, Doğru Lastik seçimi ile bir adım önde

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Avustralya Rallisi’nin ikinci gününde takım arkadaşı Jari-Matti Latvala’yı lastik seçiminde yaptığı doğru tercih ile 11.8 saniye geride bırakarak günü lider tamamladı.

Latvala güne lider başlayan takım arkadaşı Ogier’i sabah etaplarının ikisinde de geçerek servise lider geldi. Ancak sabah elde ettiği 4.1 saniyelik avantaj öğleden sonra etaplarında Ogier’in lastik seçimi sayesinde Fin pilotun ellerinden kayıverdi.

Hava tahminlerinde yağmur verilince Latvala öne iki sert, arkaya da iki yumuşak Michelin taktı ancak Ogier etapların kuruyacağını düşünerek üç sert, bir yumuşak ile etaplara çıktı.

Yarışın en uzun etabı 48.92 kilometrelik Nambucca etabında 13 saniyelik fak yiyen Latvala liderliği Ogier’e devretti.

Ogier : “Öğleden sonra tüm iş doğru lastiği seçmekti. Hava tahmin ekibi gökgürültülü yağmur riski varken kararsız kalınca, zeminin kuru kalacağını tahmin ederek sert lastikler ile çıktık. Latvala yumuşaklar ile çıkınca, avantaj bize geçti.

Sağ virajlarda biraz direndi ama bunu aklımda tutarak dikkatli bir şekilde etapları tamamladım.”

Kris Meeke ve Andreas Mikkelsen gün boyunca podyumun son basamağında yer değiştirdiler. Mikkelsen güne üçüncü sırada başlasa da gün içinde dört kez yer değiştirdi ancak gün sonunda üçüncülüğe tutundu ve Volkswagenlerin ilk üçte kalmasını sağladı. Meeke ile arasındaki fark sadece 1.5 saniye.

Mikko Hirvonen, Meeke’in 60.4 saniye gerisinde beşinci sırada günü tamamladı. Hirvonen dört yumuşak lastik ile etaplara başlayınca bu fark ortaya çıktı. Mads Ostberg 41 saniye geriden Hayden Paddon’un önünde altıcılıkta yer alıyor.

Thierry Neuville günü sekizinci tamamlarken, Elfyn Evans dokuzuncu sırada. Evans, Kubica’nın otomobilinde ikaz ışıkları yanında yavaşlaması ile günü bir üst sırada tamamladı.

Avustralya Rallisi’nde son gün üç etabın ikişer geçilmesi ile tamamlanacak. Son etap olarak koşulacak Power Stage’in ilk üç sırasında yer alacak sürücüler fazladan puan alacaklar.