Ogier İsveç’te Zafere Uçtu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier İsveç Rallisi’ni kazanarak Volkswagen Motorsport’taki kariyerinde ilk zaferine de ulaşmış oldu. Fransız pilot yeni Polo R WRC’yi de ilk WRC zaferine ulaştırırken Volkswagen takımını henüz ikinci yarışında ilk sıraya çıkarttı.

Ogier, Perşembe akşamı geçilen tek etapta ilk sıraya çıkan Sebastien Loeb’i geride bırakarak Cuma sabahından itibaren yerleştiği zirveden yarış sonuna kadar inmedi ve yarışın son etabı olan Power Stage etabını da kazanarak fazladan üç puan daha aldı.

Loeb’i 41.8 saniye geçerek elde ettiği bu zafer ile kariyerinin sekizinci WRC birinciliğini de elde etmiş oldu ve FIA Dünya Ralli Şampiyonası Pilotlar Klasmanı’nda ilk sıraya yerleşti.

Son etabı tamamlayınca aracını öpen Ogier sevincini gizlemeden başarısını takıma adadı : “Onlara teşekkür etmem lazım çünkü bu hafta sonu bana yarışmam için çok güzel bir otomobil hazırladılar. Daha önce böyle bir araç ile yarışmamıştım. İnanılmazdı.

Bu zafer inanılmaz ama bir o kadar da sürpriz oldu. Geçen sene boyunca hazırlıklar yapmıştık ancak bu kadar kısa sürede bu performansı hiç birimiz beklemiyorduk.

Daha iyisi de olamazdı. Bu sabah Loeb fazlası ile baskı oluşturdu. Etaplarda adeta uçuyordu. Fazla risk almadan onu takibe almıştık ama biz o kadar riske edemedik çünkü o fazlasıyla hızlıydı. Bu şekilde kazanmak da şaşırtıcı.”

Loeb ilk iki sırada Fransızların olmasını sağladı ancak sıralam etabında kaybettiği için istediği yerde başlayamadığıni ve beklediğinden fazla zaman kaybettiğini söyledi. “İstediğimiz yerde başlayamadığımız için ayarlada değişiklik yapmak zorunda kaldık bu da tempomuzu istediğimiz seviyeye çekmemizi geciktirdi. Ogier de hata yapmadı, çok güzel bir ralli çıkarttı. Bundan fazlasını yapamazdım.”

Mads Ostberg 2012 yılındaki sonucu tekrar etti ve yarışı Loeb’in 42.7 saniye ardında üçüncü sırada tamamladı. Norveçli pilot Cuma günü radyatörüne kar dolunca yarışın kendisi için bittiğini düşünse de Latvala ile girdiği podyum mücadelesinden de zaferle ayrılıp üçüncülük basamağına çıktı. Ostberg Cuma günü yaşadıklarından sonra yarışa devam etmesinin kendisini sevindirdiğini ve sonrasında da Latvala ile girdiği mücadeleden de başarı ile çıkarak podyumda yerini aldığı için mutlu olduğunu söyledi.

Monte-Carlo’da kaza yaptıktan sonra ilk puanlarını dördüncü olarak alan Latvala, Ostberg’in 6.1 saniye gerisine düşmüş olmasının yarışı bitirmiş olmasından önemli olmadığını vurguladı.

Yarışı beşinci sırada tamamlayan Thierry Neuville de Monte Carlo’dan kaza ile ayrılmıştı. Belçikalı pilot Latvala’nın 3 dakika 35.8 saniye gerisinde yarışı tamamladı ancak kendi ifadesi ile yarışa başlarken bunu tahmin etmediğini açıkça belirtti. “Beşinci sırada tamamlamamızdansa burada öğrendiklerimiz bizim için daha kıymetli. Monte Carlo’da yaşadıklarımdan sonra şu an mutluyum. Şimdi önümüzde bakabiliyoruz, Meksika’da start almak için heyecanlanıyorum.”

Bir diğer Ford Fiesta RS pilotu Juho Hanninen, Neuville’in 36.7 saniye gerisinde yarışı altıncı sırada tamamladı. “Yarışı tamamladığım için mutluyum elbette ama liderden bu kadar uzak kalmak canımı biraz sıktı. Umduğum kadar iyi bitiremedim açıkcası. Otomobilin fazlası ile potansiyeli var ancak ben bunu kullanamadım. Bir sonraki rallide daha iyi olacağımı umuyorum.”

Çek pilot Martin Prokop yarışı yedinci sırada tamamladı. Monte Carlo’da da yedinci sırada yer alan Prokop “Bu hafta sonu benim için iyi geçti. Karda kullanma konusunda kendimizi geliştirdik. Burada öğrendiklerimizi toprak etaplarda da kullanabileceğimi düşünüyorum, sürüş tarzımı da bu yönde değiştiriyorum. Önümüzdeki sene daha hızlı olacağım, kendime güvenim de tam olacağından daha iyi sonuçlar elde edeceğimi düşünüyorum.”

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı Meksika’da 7-10 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. 2013 yılında Avrupa kıtasından ayrılan şampiyonada ilk toprak ralli de koşulmuş olacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git