Ogier Liderliği Geç Ele Geçirdi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Volkswagen’in ilk günü ilk üç sırada tamamladığı Avustralya Rallisi’nde ilk günün son etabında takım arkdaşı Jari-Matti Latvala’yı geçerek 0.4 saniye farkla liderliğe oturdu. Mikkelsen ise 3.1 saniye geride üçüncü sırada.

Ogier toprak etaplara ilk sırada çıkınca yolu temizlemek zorunda kaldı ve dördüncülüğe kadar geriledi.

Kris Meeke ilk iki etapta en hızlı pilot olunca Latvala önünde liderliğe yükseldi ancak Fin pilot üçüncü etapta Meeke’den liderliği devraldı. Ancak liderlik son etapta takım arkadaşı Ogier’e gitti.

Latvala liderliği elinde tutabilirdi ancak yumuşayan frenleri ve ikinci güne lider başlamama düşüncesi ile küçük bir farkla ikinciliği yeğledi.

Meeke de ikinci gün planlarını yaparak temposunu düşürürerek günü dördüncü sırada tamamladı.

Mikkelsen ve Hirvonen, Meeke’in en yakın takipçileri konumundalar. Hirvonen ilk günü liderin sadece 7.9 saniye gerisinde tamamlayınca keyfi de yerine geldi.

Hayden Paddon, günün şanssız ismi Mads Ostberg’in önünde altıncı sırada yer alıyor. Ostberg öğ servisinde arka diferansiyelini değiştirmek zorun kalmıştı. Kubica ilk etaptaki spinine rağmen Elfyn Evans’ın önünde yedinci sırada yer alıyor. Evans da ikinci etabın hemen başında otomobilini durdurunca zaman kaybetmişti.

Thierry Neuville zirveden uzak, kendi dertleri ile boğşuyor. Neuville güne iyi başlasa da bir zıplamadan sonra arka süspansiyonlarını kırınca yaklaşık iki dakika kaybetti ve günü onuncu sırada tamamladı.

Avustralya Rallisi’nde ikinci gününde iki etabın iki kez geçileceği, toplam 118.88 kilometrelik dört etap var. Korkutucu 48.92 kilometrelik Nambucca etabı iki kez geçilecek.