Ogier Portekiz’de 3’ledi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier Portekiz Rallisi’ni de kazanarak son üç yarıştan da zaferle ayrılmış oldu. Volkswagen Motorspor pilotu Fransız pilot Cuma günü üçüncü etapta Mads Ostberg’in kaza yaparak yarış dışı kalması ile aldığı liderliği yarış sonuna kadar korumayı başardı. Ogier, Citroen pilotu Mikko Hirvonen’in 58.2 saniye önünde yarışı tamamladı ve pilotlar klasmanında Hirvonen’in 54 puan önünde liderliğini korudu.

Ogier daha önce 2010 ve 2011’de mücadele ettiği Portekiz Rallisi’nden bu sefer Volkswagen adına zaferle ayrılırken kariyerinin 10’uncu zaferine ulaşmış oldu.

Ogier bu zafere hasta olmasına ve son gün yaşadığı aktarma arızasına rağmen ulaştı. Ogier son etaptan bonus puanlar toplayamasa da yarışı zirvede tamamlamanın verdiği rahatlığa ulaşmıştı bile.

“Çok zor geçen bir haftanın sonunda zafere uzanmış olmak bizim için çok güzel. Pazartesi buraya geldiğimde yarışabileceğimden bile emin değildim, tamamen bitmiştim.

Son gün benim için daha stresli oldu. İlk etapta debriyaj sorunu yaşayınca ‘yarış burada bitti’ diye düşündüm ancak geri dönebildim, mucize gibi bir şeydi.Çok zorlu bir rallide bu zaferi almamı sağlayan takım arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.”

Volkswagen son güne ilk iki sırada başlamıştı ancak Jari-Matti Latvala da son günün ilk etabında sorun yaşayınca ikincilik Hirvonen’e gitti.

“Çok zro bir gün ve zor bir ralli oldu. Podyumda olmak güzel ancak yarış boyunca tempomuzu oturtamadık. Olmamız gereken hızlara ulaşamadık, hızlanmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Latvala’nın aracı öğlen servisinde tamir edilip yeniden etaba girebildi ve Latvala üçüncülüğe ulaşabildi. Son etaptan da bonus puanlar alarak kendine güveni yerine geldi.

“Bu üçüncülük benim Volkswagen ile ilk podyum başarım oldu, çok mutluyum. Son etaptan da puan çıkartınca keyfimiz daha da arttı. Bu yıl henüz istediğimiz tempolara çıkamadık. Arjantin Rallisi ile beraber tempomuzu yükseltip podyumun değişmez ismi olmak istiyoruz.”

Evgeny Novikov, Ford Fiesta Rs ile yarışı beşinci sırada tamamladı. Bir başka Fiesta Rs pilotu Nasser Al-Attiyah da yarışı beşinci sırada tamamladı. Attiyah off-road yarışlarından elde ettiği tecrübenin kendisine faydasını Portekiz’de gördüğünü belirtti.

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun beşinci rallisi 1 Mayıs’da Arjantin’de düzenlenecek.