Ogier Sezonu Zaferle Kapattı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier üç yarış kala şampiyonluğunu ilan ettiği 2013 Dünya Ralli Şampiyonası’nın son yarışı Galler Rallisi’ni kariyerinde ilk kez kazanarak sezonu tamamladı.

Fransız pilot son iki sezondur Galler’den zaferle ayrılan takım arkadaşı Jari-Matti Latvala’yı geçerek zafere ulaşan Ogier bu sezon dokuzuncu ralli birinciliğini elde etmiş oldu.

Yeni şampiyon Cuma günü geçilen dokuz etabın altısını alarak başladığı yarışı 21.8 saniye farkla kazandı.

Latvala’nın kazanma ümitleri 19’uncu etapta aracı stop edince bitti. Aynı etapta Ogier en iyi zamanı elde edince Fin pilot ikincilikte kaldı. Latvala otomobili stop edince Ogier de kariyerinin 16’ıncı zaferine emin adımlarla ilerledi.

Thierry Neuville, M-Sport takımındaki son rallisini genel klasman üçüncüsü olarak tamamladı. Cumartesi etaplarında Andreas Mikkelsen tarafından sıkıştırılsa da mücadeleyi bırakmadı ve Ford ile son yarışında podyumda yer almayı başardı.

Mikkelsen Cumartesi günü Neuville’e yaklaşsa da 17’inci etapta spin atıp, 19’uncu etapta da yol dışına çıkınca Mads Ostberg dördüncülüğe çıktı, Mikkelsen yarışı beşinci sırada tamamladı.

Martin Prokop, Ford Fiesta ile altıncı olurken, Galler’in en şanssız takımı Citroen’den Dani Sordo yedinci oldu. Sordo yarışı sezon boyunca izin verilen sekiz şasiden sonra üretilen yeni şasi ile yarışa katılınca etaplara 5 dakika ceza ile başlamıştı. Takımın diğer iki pilotu Mikko Hirvonen ve Robert Kubica ise takla atarak yarış dışı kalmışlardı. Hatta Kubica ilk kazasından sonra tamir olan Citroen Ds3 ile ikinci gün de takla atarak bahtsızlığın zirvesine çıkmıştı.

Elfyn Evans kendi evindeki yarışta WRC2 kategorisinde ilk sırada yer alırken genel klasmanda da sekizinci oldu.

Sebastieon Chardonnet ise WRC3’te bu yarışı ikinci sırada tamamlasa da şampiyonluğa ulaştı.