Ogier’in Şampiyonluğu Fransa’ya Kaldı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Avustralya Rallisi’ni kazanarak bu sezon altıncı zaferine ulaştı ancak şampiyonluğu garantilemesi için gereken puanı elde edemedi. Son etapta Hirvonen lastik patlatınca Ogier’in rakibi Neuville bir puan fazla aldı ve Volkswagen için şampiyonluk Fransa’ya kaldı. Fransa’da Ogier’in rakibi kariyerinin son rallisine çıkacak olan Sebastien Loeb olacak. Loeb’in şampiyonluk iddiası yok ancak Ogier’in şampiyonluk hesaplarında bir erteleme daha gelebilir.

Ogier geçilen 22 özel etabın 19’unda en hızlı isim olurken yarışı en yakın rakibi Thierry Neuville’in 1 dakika 32.1 saniye önünde kazandı. Bu zafer ile şampiyonluk hedefine de ulaşmayı hedefleyen Ogier sadece 1 puan farkla şampiyonluk kutlamalarını evindeki Fransa Rallisi’ne bıraktı.

Thierry Neuville, Power Stage’de elde ettiği fazladan 2 puan ile Ogier’in ve Volkswagen’in kutlamalarını bir yarış daha erteledi.

Son etabın çıkışında babası, annesi ve kız kardeşi tarafından karşılanan Ogier : “Son etabın bitişinde takımdan şampiyonluğu Hirvonen’in sorun yaşaması nedeniyle 1 puanla kaçırdığım söylendi. Elimden geleni yaptım.” dedi.

“En önemlisi bu yarışı da başarı ile tamamlamamız oldu. Şampiyonluğumuz garanti aslında ama henüz imzayı atmadık. Böylesine mükemmel bir iş çıkarttığınızda şampiyonluğun da sizin olmasını istiyorsunuz, eninde sonunda bizim olacak.”

Hirvonen bu sene en iyi rallilerinden birini çıkartırken son etabın içinde sol arka lastiği patlayınca podyumdaki ikinciliğini Neuville’e kaptırdı. “Nasıl olduğunu ben de anlamadım, etap boyunca çizgiden ayrılmadım, lastiğin nasıl patladığını anlamıyorum.”

Hirvonen etapta yaklaşık bir dakika kaybedince Neuville yarışı rakibinin 30 saniye önünde tamamlayarak podyumun ikincilik basamağına çıktı.

Jari-Matti Latvala, kötü başladığı yarışta temposunu yükselterek son etapta sol ön lastiğinde sorun yaşasa da yer kaybetmeden yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Yarışın beşincisi Ford Fiesta RS ile Mads Ostberg oldu. Norveçli pilot yol notlarından memnun olmadığı yarışta hendeğe düşüp zaman kaybetse de Andreas Mikkelsen’in 20.4 saniye önünde beşinci oldu.

Bu yarış için kopilotunu değiştiren Mikkelsen yarışa iyi başlasa da Cuma günü etaplarında zirve temposundan uzak kaldı ve ancak beşincilik için Ostberg ile mücadeleye girebildi ondan da yenik ayrıldı.

Bu yarışta da kazaları ile adından söz ettiren Novikov toparlanmasını bildi ve yarışı yedinci sırada tamamladı. Mini JCW ile bu yarışta mücadele eden yerel pilot Nathan Quinn kendi evinde kendi seyircileri önünde tatlı bir zafer alarak yarışı sekizinci sırada tamamladı.

İlk sıra DS3 pilotu Khalid Al-Qassimi ve WRC2 klasman lideri Abdulaziz Al-Kuwari ile tamamlandı.

Şanssızlıklar Kris Meeke’in yakasını bırakmadı. İngiliz pilot yaptığı büyük kazadan sonra Citroen mekanikleri DS3 WRC’yi 2 saat 50 dakikada yeniden topladılar. Ancak Meeke son etapta sağ arka süspansiyonunu kopartınca yarışı taammlayamadı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezon tamamı asfalt etaplardan oluşan, 3-6 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Fransa Rallisi ile devam edecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git