Petter Solberg, Ford Takımının Yeni Pilot Adayı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Petter Solberg 2012’de Ford fabrika takımının ikinci pilotu olmak için sürdürdüğü görüşmelerin devamı olarak bu Perşembe Ford Fiesta RS WRC test edecek.

Solberg, sezonun son yarışı Galler Rallisi’nde ilk adımların atıldığını ve geçtiğimiz hafta düzenlenen AUTOSPORT Ödül Töreni’nde Malcolm Wilson ile yaptığı son görüşmenin olumlu geçtiğin belirtti.

Solberg 2000 yılının sezon ortasında Ford takımını Subaru için terk etmişti.

Ford içindeki kaynaklar da gelişmeleri doğruluyor : “Petter hala çok hızlı bir pilot ve şampiyon olma şansını koruyor. Testlerde elde edeceğimiz veriler bizim için kriter olacak. Onu yeniden takımda görmek çok güzel olacaktır ve yapacaklarını düşünmek bile heyecan verici. Ama henüz herşey tamamlanmış değil.”

Ford takımı testlerde istediğini alabileceğini düşünürse Solberg ile pazarlıkların haftasonunda tamamlanması bekleniyor.

Solberg test konusunda bir açıklama yapmazken geçtiğimiz hafta ay şunları söylemişti : “Latvala ile iyi bir takım oluruz, çok sağlam bir takım oluruz. Latvala’nın şampiyon olma potansiyeli çok yüksek, ona ve Ford’a yardım edebilirim. Üç sezondur bireysel katılımcıyım ancak artık fabrika takımında olmak istiyorum. Bunu yapabilecek kapasitedeyim ve Malcolm ile yeniden çalışmak çok güzel olur.”

Solberg ağabeyi Henning ile iki Ford pilotu olmaları konusunda yapılan dedikoduları yalanlamıştı : “Böyle bir şey olmayacak. Önümüzdeki sezon fabrika takımın olmalıyım, fabrika takımının bir parçası olmalıyım. Henning ile aynı takımda olmak istemiyorum.”

Özel bir takıma geçmeyeceğini belirten Solberg hala en hızlı pilotlar arasında yer alıyor. Volkswagen ile de görüşme içindeydi ancak Alman firma geçtiğimiz ay Sebastien Ogier ile anlaşma imzaladı.

Solberg, Ford takımının önümüzdeki sezonun ilk rallisi Monte Carlo Rallisi etaplarına yakın bir bölgede Valance’de düzenleyeceği testlere katılacak.

Açıklamanın takım kayıtlarının son günü olan 19 Aralık Pazartesi günü yapılması bekleniyor.