Portekiz Rallisi’nde İkinci Gün Kabus Oldu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Vodafone Portekiz Rallisi’nde ikinci günü ilk lupun ardından geçilmesi gereken üç etabın iptal edilmesi ile erken bitti. Aşırı yoğun yağan yağmur nedeni ile bozulan etaplar pilotlar için tehlikeli bir hal aldığı gerekçesi ile alınan karar sonrasında ekipler yarışı Cumartesi günü etapları ile devam edecekler.

Öğle servisinden sonra koşulması gereken onuncu özel etaba giden normal etabın bir kısmı yoğun yağış nedeni ile çökünce etap iptal edildi. Öncesinde geçilmesi gereken iki özel etap da yoğun yağışın devam etmesi ve etkili sis nedeni ile iptal edildi.

Böylece ilk üç etapta kalan Jari-Matti Latvala, Petter Solberg, Thierry Neuville, Ott Tanak sonrasında Mikko Hirvonen ikinci günü lider tamamlamış oldu. Dani Sordo ise etaplara ilk sırada çıkmanın verdiği avantaj ile geçilen üç etapta da en iyi zamanı gerçekleştirdi ve onbeşinciliğe kadar çıktı. Sordo güne başlarken 31. sıradaydı. Cuma gününü ikinci sırada tamamlayan pilot Evgeny Novikov oldu. Rus pilot Mads Ostberg’i son etapta geçerek ikinciliğe çıktı.

Cumartesi günü etapları yerel saat ile 09:49’da Almadovar 1 özel etabı ile start alacak. Jari-Matti Latvala ve Petter Solberg Cumartesi etaplarında start alabilecekler. Üç etabın iptal edilmesi ile fazla ceza almadan geri dönen Ford pilotları Sordo’nun ikinci gün yaptığını yaparak üst sıralara tırmanmaya çalışacaklar.