Portekiz’de ilk günün sürprizi Loeb!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Nokia sponsorluğundaki Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışının ilk günü Sebastien Loeb için dramatik bir şekilde sona ererken ilk dört etap sonunda ilk üç içinde yer alan pilotlar beş saniye içinde sıralandılar.

Sıralama Etabı sonrasında yarışta etaplara ikinci sırada çıkmayı seçen Loeb önden giden pilotların tozundan kurtulmayı hedeflemişti. İkinci özel etapta en iyi üçüncü zamanı yapsa da üçüncü etapta yoldan çıkarak ilk günü bitiremedi.

Loeb ve kopilotu Daniel Elena kazayı yara almadan atlattılar ancak araçları yarışa devam edemeyecek kadar kötü durumdaydı.

“Tepe üstü sağ virajda Loeb sola dönünde kaza da kaçınılmaz oldu.” diyerek kazayı özetleyen Yves Matton : “Notları da güzeldi ancak Loeb notu takip etmemiş, tepe üstünde sola gider gibi görünen virajda notu kaçırınca kaza yapmışlar. Sebastien çok ağır bir kaza olmadığın söylüyor ancak aracın ne kadar takla attığını bilemiyoruz, tek bildiğimiz araç yarışa devam edemeyecek kadar kötü durumda.”

Jari-Matti Latvala ilk günü lider tamamladı. Ford pilotu Sıralama Etabı sonrasında etabı temizlememek için gerilerden start almayı seçmişti. Bunun getirisini de ilk günü lider tamamlayarak alan Latvala, takım arkadaşı Petter Solberg’in 2.6 saniye önünde ikinci güne başlayacak.

“Çok güzel bir akşam olmadı ancak pozisyonumuzun avantajını kullanmayı başardık.” diyen Latvala : “İkinci gün yağmur yağarsa avantajımız kalmayacak ancak elimizde yumuşak lastik kozu da var. Hava şartları kötüleşirse Hirvonen de start sıralamasında yanımıza gelebilir.”

Petter Solberg Lizbon’un asfalt etabında en hızlı pilot oldu, ilk toprak etapta da en hızlıydı. Ancak dördüncü etapta yağmura yakalanınca Fiesta ile spin attığının haberleri de geldi.

Ott Tanak ilk günü liderin 15.7 saniye gerisinde dördüncü olarak tamamlarken kariyerinin ilk toprak etap zaferini de kazandı. Estonyalı pilot üçüncü etabu tüm ışıklarını açmadan tamamladıktan sonra son etapta en hızlı pilot olmayı başardı.

Thierry Neuville beşinci sırada yer alırken, Mads Ostberg lastik patlatmasına rağmen altıncı sırada yer alıyor. Evgeny Novikov yedinci, Jari Ketomaa sekizinci, S2000 klasmanı lideri Hayden Paddon ise ilk günü dokuzuncu sırada tamamladı. 2012’de ilk kez WRC yarışına katılan Dennis Kuipers ilk on içinde yer bulurken, MINI John Cooper Works WRC ile yarışa katılan İsveç Ralli Takımı pilotu Patrik Sandell onbirinci sırada yer alıyor.

Dani Sordo farlarındaki sorun nedeni ile üçüncü etaba başlayamadı. Armindo Araujo ise ikinci etapta yol dışına çıkarak hendeğe düşünce zaman kaybetti. Olası bir elektrik arızası ile yavaşlayan Martin Prokop da gerilere düştü.

Portekiz Rallisi’nde ikinci gün öğle saatlerinde başlayacak, ekipler toplam 132 kilometrelik altı özel etap geçecekler.

Son Haberleri :

Yukarı Git