2017 WRC’de “Rally of Turkey” Sürprizi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2017 takviminde onaylanan ralliler açıklandı. 2017 takviminde ilk yedi yarışın yeri ve tarihi belli olurken geriye kalan 5 yarışın sadece nerede yapılacağı açıklandı. Toplamda 13 veya 14 yarış olması planlanan 2017 sezonunda geriye kalan yarışlar için adı geçen ülkeler arasında Polonya ve Çin ile beraber Türkiye de yer alıyor. Takvimin son halini 30 Kasım’daki Dünya Motorsporları Konseyi toplantısında alacağı açıklandı.

En son 2010 yılında İstanbul’da Dünya Ralli Şampiyonası yarışı olarak koşulan Rally of Turkey’in yedi yıl sonra yeniden Türkiye’ye dönme ihtimali doğdu. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı ve ekibinin sezon başında bazı girişimlerde bulundukları biliniyordu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2017 yılında mücadele edecek markaların otomobillerinin özelliklerinde geçmiş yıllara göre fazlası ile değişiklik yapılıyor. Yarışacak markalar son bir kaç içinde yeni otomobillerinin hazırlıklarını da tamamlamak üzere peşpeşe testler düzenliyorlar. Volkswagen, Citroen, Ford ve Hyundai otomobillerin yanısıra 2017 yılında mücadeleye gireceğini ilan eden Toyota yeni sezonda şampiyonluk mücadelesi verecekler.

Son toplantıda alınan kararlar ile;

– Markalar en az üç otomobil ile puan yarışına girecekler, üç otomobilden en iyi ikisi puan alabilecek. Markalar fazla sayıda otomobil ile de start alabilecek ancak sadece ikisinden puan alabilecekler.

– 2017 homologasyonlu otomobilleri sadece marka sürücüleri kullanabilecek.

– “Privateer’s Cup” adı altında bireysel katılımcılar için kupa düzenlenecek.

– FIA 2017 Gençler Şampiyonası’nda mücadele etmesi için sürücüleri davet edecek.

Takvimde yeri kesinleşen yarışlar;

Monte-Carlo, 20 – 22 Ocak
İsveç, 10 – 12 Şubat
Meksika, 10 – 12 Mart
Fransa, 7 – 9 Nisan
Arjantin, 28 – 30 Nisan
Portekiz, 19 – 21 Mayıs
İtalya, 9 – 11 Haziran
Finlandiya, TBC
Almanya, TBC
İspanya, TBC
İngiltere, TBC
Avustralya, TBC