Sebastien Loeb kendi evinde 9’uncu şampiyonluğuna ulaştı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Loeb kariyerinin 75’inci zaferinde kazandığı Fransa Rallisi sonrasında FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda şampiyonluğunu da garantilemiş oldu. Loeb kariyerinin dokuzuncu zaferine ulaşırken Citroen takımına da sekizinci markalar şampiyonluğunu getirmiş oldu.

Kendi evinin de yer aldığı Haguenau kasabasındaki son etap finişinde duygusal anlar yaşandı. Loeb “İnanılmaz” diyerek sözlerine başladı : “Rallinin başlangıcından beri bu anı hayal ediyorduk. İki sene önce de bu anı yaşamıştık yine buradayız ve yine şampiyonluğumuzu kutluyoruz. Bundan daha iyisi olamazdı, tüm hafta sonu boyunca hayranlarımızın önünde mücadele etmek de rüya gibiydi. İki sene önce de bu atmosfere şaşırıp kalmıştık, o zaman da etkileyiciydi şimdi de etkileyici.” dedi.

Son gün etaplarında yağmurun etkisi olsa da ilk üç pilot Loeb, Latvala ve Hirvonen dikkatli sürüşleri ile finişe gelmeyi başardılar. Latvala, Loeb’in 15.5 saniye ardından ikinci sırada yer aldı.

“Dürüst olmak gerekirse asfalttaki en iyi sonucumu aldım.” diyerek sözlerine başlayan Latvala “Sebastien Loeb’e hiç bir asfalt rallide bu kadar yakın olmamıştım, bunun için mutluyum.” dedi.

Citroen Junior pilotu Thierry Neuville ilk üç sonrasında en etkileyici performansı sergiledi. Genç pilot son gün aldığı beş etap birinciliği ile genel klasmanda Mads Ostberg ve Dani Sordo’yu geride bırakarak altıncılıktan dördüncülüğe tırmandı.

Adapta Fiesta pilotu Ostberg yarışı beşinci sırada tamamlayarak kariyerinin en iyi asfalt sonucunu elde etmiş oldu. Sordo ise 18’inci etapta MINI JCW WRC’sinin alt kaplamasına zarar verince eğilen motor koruması direksiyon pompasını sıkıştırdı. Direksiyon pompasının hidroliği azalınca Haguenau cadde etabının ilk geçişinde zaman kaybetti, sonrasında da yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Ott Tanak altıncılığını garantilerken Power Stage’i de kazandı. M-Sport Fiesta ile mücadeleye katılan takım arkadaşı Evgeny Novikov ise onsekizinci etapta yol dışına çıktı, geri dönerken üç dakikaya yakın zaman kaybetti. Novikov’un aracı şeklen bozulsa da yedinci sırada finişe gelmeyi başardı.

Chris Atkinson MINI Portekiz takımı adına çıktığı yarışı genel klasman sekizincisi olarak tamamlarken Martin Prokop dokuzuncu oldu. Sebastien Chardonnet ise DS3 WRC ile çıktığı ilk WRC yarışından onunculukla ayrıldı.

Sebastien Ogier takım arkadaşı Skoda Fabia S2000 pilotu Andreas Mikkelsen’i geçerek genel klasman onbirinciliğini elde etti. Dünya Binek Otomobiller Şampiyonu Yvan Muller yarışı genel klasman ondördüncüsü olarak tamamlarken Eski Le Mans 24 Saat birincisi Romain Dumas da aynı MINI ile girdiği yarışı onaltıncı sırada tamamladı.

Son Haberleri :

Yukarı Git