Thierry Neuville 2012’de Citroen ile WRC’de yarışacak

Kategori : Bülten/Dünya Ralli Şampiyonası

Geçen sezonun dikkat çeken isimlerinden Belçikalı Thierry Neuville 2012 Dünya Ralli Şampiyonası’nın en az dokuz rallisinde Citroen DS3 WRC ile start alacak.

Citroen Racing genç pilotlara vermiş olduğu desteği 22 yaşındaki Belçikalı pilota Citroen DS3 WRC emanet ederek 2012 sezonunda da devam ettiriyor.

Thierry Neuville vatandaşı Nicolas Gilsoul ile 2012 sezonunda koşulacak 13 yarıştan dokuzunda kesin olarak start alacak. Monte Carlo, İsveç, Meksika, Portekiz, Yunanistan, Arjantin, Finlandiya, Almanya ve İngiltere rallilerinde start alacak ve gidişata göre Fransa ve İspanya rallilerinde de start alabilecek.

Neuville ilk olarak 2009 yılında Belçika Citroen Racing Trophy’de zafere uzanarak adını duyurdu. 2010 sezonunda Citroen C2 S1600 ile Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden Belçikalı aynı sezonda IRC (Kıtalararası Ralli Mücadelesi)’nde ilk yarışına da Peugeot 207 S2000 ile çıktı. 2011 sezonunda ise Korsika Rallisi ve San Remo Rallisi’nde zafere ulaşarak IRC’de sezonun son yarışına kadar şampiyonluk şansını devam ettirmeyi de başardı.

Citroen Racing Takım Müdürü Olivier Quesnel anlaşma sonrası şunları söyledi : “Citroen Racing son bir kaç yıldır Neuville’in gelişimini takip ediyordu. Artık ona en üst düzeyde yarışma şansını vermenin zamanının geldiğini düşünüyoruz. Sebastien Loeb, ve son olarak da Sebastien Ogier gibi onunda takım içinde yer alarak eğitimine devam etmesi ve yarış sonuçları ile kendisini daha da yukarı taşımasını bekliyoruz. Bundan sonra ulaşacakları nokta Thierry ve Nicolas’a kalmış durumda.”

Thierry Neuville ise hayallerinin gerçek olduğunu belirtti : “Citroen DS3 WRC ile test yaptığım günden beri onunla yarışabilmenin hayalini kuruyordum. Monte Carlo Rallisi’nde bunu gerçekleştireceğim, bunu kabullenmenin ne kadar zor olduğunu da biliyorum. 2011 sezonu çok olumlu geçmişti, Korsika ve San Remo gibi iki önemli rallide zafere ulaşmayı başarmıştık. Artık bir basamak daha yukarı çıktım ve Citroen Racing ile 2012 sezonunu kovalayacağım. Bana olan güvenlerini boşa çıkarmamak için tüm gücümle mücadele edeceğim. Görevim bundan sonra hiç bir etabı kaçırmayacak, takım içinde bana söylenen her tavsiyeye uyacak ve takım ile aracın nasıl işlediğini anlayacağım.”

Son Haberleri :

Yukarı Git