Andreas Mikkelsen (NOR), Anders Jæger (NOR) Volkswagen Polo R WRC (2016) WRC Rally Catalunya 2016 Photo: Helena El Mokni

Volkswagen WRC programını iptal ediyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nda geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Galler Rallisi’nde konuşulmaya başlanan Volkswagen’in sene sonunda şampiyonadan çekileceğine dair söylentiler iyice ayyuka çıktı.

Volkswagen’in bu kararı çoktan verdiği ve sene sonu tüm operasyonu iptal ederek geliştirdiği 2017 model yarış aracını da garaja çekeceği belirtiliyor. Bir ihtimal tüm ralli programının Skoda üzerinden devam edeceği konuşulsa da Volkswagen’in tüm ralli programını iptal ederek sadece ticari modeli VW Golf TCR’nin geliştirilmesine devam etmeye karar verdiği konuşuluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Volkswagen’in dizel otomobilleri ile ilgili ceza kararının etkisi olarak ortaya çıkan bu gelişme ile ralliseverleri epey sarstı.

Geçtiğimiz hafta Audi’nin 18 yıl sonra dayanıklılık yarışlarından çekilerek tüm kaynaklarını Formula 1 için yönlendireceği açıklanmıştı.

Volkswagen Polo WRC son rallisine Avustralya’da çıkarak sezonu ve yarış hayatını tamamlayacak. Volkswagen ticari olarak da Polo’nun kullanımına da izin vermeyecek.

Şampiyonluğunu ilan eden Sebastien Ogier ve takım arkadaşları Jari-Matti Latvala ve Andreas Mikkelsen, takım mühendisleri, mekanikerleri ve tüm çalışanlar kendilerine yeni takım arayacaklar. Resmi açıklamanın yarın (02 Kasım 2016) yapılması bekleniyor.