WRC’de Sezonun İkinci Yarışı : İsveç Rallisi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) 2012 sezonunun ikinci yarışı İsveç Rallisi 9-12 Şubat tarihlerinde düzenlenecek. İsveç Rallisi bir çok pilot için sezonun en çok heyecan veren yarışı olacak. Toprak ve asfaltta sürmeye alışkın pilotlar kar ve buz üzerinde aynı tempoda mücadele etmenin herşeyden farklı olduğunu söylüyorlar.

Çivili dört lastik ile etaba çıkacak pilotlar kaya gibi sert kar ve buz üzerinde hiç bir yerde bulamayacakları tutunma ile zemine yapışacaklar. Bu avantaj ile toprak etaplardaki virajlara giremeyecekleri hızda bu virajlara girecekler. Viraj çıkışındaki kar duvarları ise en büyük dezavantajları olacak.

9 Şubat günü düzenlenecek shakedown etabı ilk kez sportif bir amaca da hizmet edecek. Pilotlar, Sıralama Etabı olarak adı değişen etabı 08:00 – 10:00 arasında iki kez antrenman amacı ile geçecekler. Sonrasında şampiyona klasmanındaki sıralarına göre etaba girecekler ve zaman tutulacak. Etabın en hızlı pilotları start listesindeki yerlerini seçme şansını sırayla kullanacaklar. Sıralamalarını belirleyen pilotlar Perşembe akşamı Karlstad’daki Özel Seyirci Etabı’nda ilk mücadelelerini verecekler. Pilotlar Norveç’e geçecekler aynı hızla İsveç’e girecekler, Cuma gününün ilk etabı Mitandersfors da İsveç’te başlayıp Norveç’te sona erecek. Norveç’e geçmişken Cuma günü etaplarını orada tamamlayacak ekipler Kongsvinger’deki servis alanını kullanacaklar. Cumartesi ve Pazar günleri İsveç’te devam edecek rallide Vargasen, Sagen ve Fredriksberg gibi efsane olmuş etaplar geçilecek. Cumartesi akşamı Hagfors Spint Etabı’nı da geçecek ekipler Pazar akşam geçilecek 4.66 kilometrelik Power Stage ile yarışı tamamlayacaklar.

İsveç Rallisi’nde toplam 349.16 kilometrelik 24 özel etap geçilecek. Yarış ayrıca sezonun ikinci FIA Super 2000 Dünya Ralli Şampiyonası ayağını da içerecek, İsveç Ralli Şampiyonası’nın da bir ayağı olarak düzenleniyor.

Tüm gözler geçen sene bu yarışı Ford Fiesta WRC ile kazanan Mikko Hirvonen’de olacak. Sebastien Loeb’in en son 2004 yılında kazandığı İsveç Rallisi’ni yeniden bir Citroen’in kazanma ihtimali bu sene biraz daha fazla gibi görünüyor. Hirvonen iki sezondur kazandığı İsveç Rallisi’ni bu sefer kırmızı DS3 WRC ile kazanmak için mücadele edecek.

Loeb İsveç’te bir süredir kazanamıyor olsa da sekiz kez şampiyon olan Fransız pilot kar üzerinde sürme konusunda da fazlası ile deneyimli, ne de olsa 2009’da düzenlenen Norveç Rallisi’ni kazanmıştı. Kariyerinde 68 ralli zaferi bulunan Loeb’in en son kazandığı kar rallisi o kadar da eski değil.

Ford, İsveç Rallisi’ne favori olarak çıkıyor. Fiesta RS WRC geçen sene yarışı kazanırken ilk üç sırayı da ele geçirmişti. Hirvonen takım değiştirse de Petter Solberg onun yerine takıma güç kattı. Norveçli en son 2005’te Subaru ile burada zafere ulaşmıştı.

Solberg’in Ford’a dönmesi Monte Carlo’da podyumun üçüncü basamağına çıkarak olayı Peri Masalı’na çevirdi. Solberg araca iyice alışmak için zamanının çoğu kısmını aracın üstünde geçirdi. Solberg önümüzdeki hafta podyumdaki yerini bir iki basamak yukarı taşımak için fazlası ile umutlu.

Solberg’in takım arkadaşı Latvala ise sezonun ilk yarışı Monte Carlo’da takımının puana çok ihtiyacı olduğu zamanda takla atarak kendinden bekleneni veremediği için İsveç’e çok da iyi bir havada gelmiyor. Latvala da bu yarışı kazanan pilotlar arasında, 2008 senesindeki zaferi unutulmayacak bir zaferdi. Latvala kendi kahramanı Henri Toivonen’in WRC rallisi kazanan en genç pilot rekorunu İsveç Rallisi’ni kazanırken kırmıştı.

Geçen seneki yarışı biraz daha özel kılan ise bireysel katılımcıların göstermiş oldukları başarı idi. Yarışa katılan 21 WRC araçtan 11’i Fiesta, 5’i Citroen ve kalan 5’i de MINI JCW WRC idi. Fiesta’lar arasında yarışı ikinci sırada tamamlayan Mads Ostberg de kariyer zirvesini yapmıştı. Fin pilot Jari Ketomaa da dikkatleri çeken bir başka pilottu.

Ostberg yarış öncesi kendi evinde fazlası ile test yapma imkanı bulduğundan kar ve buzlu zeminde rakiplerinin korkulu rüyası olmuştu, ancak sezon içinde fazla bir etki gösteremedi. Ketomaa geçen sezon Finlandiya Rallisi’nde hızını göstermişti. Ketomaa önümüzdeki haftaki yarışta DMACK ile etaba çıkacak bir kaç pilottan biri olacak.

Ott Tanak ve Evgeny Novikov da bu yarışın sürpriz pilotları olabilecek kapasitedeler. Tanak sezonun ilk yarışında genel klasman beşincisi olsa da ilk kar rallisine çıkacak olması tek dezavantajı.

MINI’nin mücadeledeki kozu İspanyol Dani Sordo olacak, Sordo İsveç Rallisi’nde zirveyi zorlayan pilotlardan olmuştu. Sordo’nun bu yarış için takım arkadaşı Patrik Sandell olacak. İki pilot yarış öncesi MINI ile epey test yaptılar. Sandell MINI’nin tek yerel kahramanı olmayacak. Daha önceleri Grup N araçlar ile yarışlara katılan İsveç Pist Şampiyonu Richard Goransson da MINI ile yüksek tempoda ilk mücadelesine çıkacak.

İsveç’te ve dolayısı ile Norveç’te dikkat çeken bir başka pilot da Nasser Al-Attiyah olacak. Katarlı pilot Citroen DS3 WRC ile ilk kez etaplarda boy gösterecek. PWRC Şampiyonu pilot farklı deneyimler kazanma yolunda her türlü araç ile yüksek tempoda yarışma geleneğini sürdürüyor.

İsveç Rallisi’nde üst klasmanda yarışan pilotların yanısıra Süper 2000 pilotlarının da mücadelesine tanık olacak. Sezonun ilk rallisinden zafer ile ayrılan Craig Breen ikinci yarıştan da zaferle ayrılmak için mücadele ederken Proton’un yıldız pilotu PG Andersson Monte Carlo’da başladığı işi İsveç’te bitirmeye çalışacak. İsveçli pilot Monte Carlo’nun dağ etaplarında açık ara önde giderken aracı alev almıştı. FIA Asya Pasifik Şampiyonu Alister McRae ise İsveç’te ikinci Proton Neo S2000’in direksiyonunda olacak.

SWRC’de puan almayacak olsalar da ortalığı karıştıracak ekip ise Volkswagen takım pilotları olacak. Sebastien Ogier ve Andreas Mikkelsen Skoda Fabia S2000’leri ile rakiplerinin korkulu rüyası olacaklar.

Geçen Sene Ne Olmuştu?
Geçtiğimiz sezon karda ilk kez mücadele eden 1.6 litrelik motorlu araçların en hızlısı Ford Fiesta RS WRC olmuştu. Fabrika araçlarının yanısıra bireysel katılımcıların da araçlarında gerekli düzenlemeleri yapabilmeleri sonucunda PG Andersson ilk etapta öne fırlamış, Mads Ostberg ise yarış boyunda Mikko Hirvonen’in ensesinde bitmişti. Hirvonen yarış sonunda Ostberg’in sadece 6.5 saniye önündeydi. Jari-Matti Latvala ise üçüncüydü. Son etap olarak koşulan Power Stage’de ilk üç sırada yer alan ekipler fazladan puan da almışlardı. Ogier bu etapta birinci olarak üç puan almıştı. Petter Solberg ise bu etapta direksiyonu kopilotu Chris Patterson’a devretmek zorunda kalmıştı. Solberg normal etapta trafik polisinden ceza yiyince ehliyetine de el konulmuştu.