WRC’de Sıralama Etabı Değişebilir

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

FIA Ralli Direktörü Jarmo Mahonen, Dünya Ralli Şampiyonası’nda hızlı pilotların toprak etaplarda yeniden ilk sırada başlamasına karşı olmadığını açıkladı.

Bu sezon değişen sistemde sıralama turunda en iyi zamanı yapan pilotlar rallinin ilk etabında hangi sıradan başlama şansını elde ediyordu, bu kuralın 2014 yılından itibaren değişeceğinin sinyalleri gelmeye başladı.

Mahonen, alacakları bu değişiklik kararının şampiyona kovalayan hızlı pilotlara pek uymayacağını bildiğini belirtti : “Sirkimizdeki hızlı pilotlara hediye dağıtıyoruz. Lider pilotların etabı temizleyeceği günlere geri dönebiliriz.”

Önümüzdeki yıl sıralama etaplarının durumunun ne olacağı sorulduğunda Mahonen : “Evet, yeni sistem hazır olduğunda daha detaylı bilgi vereceğiz. Organizatörlerin sıralama etabı gibi görsel bir şöleni uygun kullanabildiklerini düşünmüyorum. Organizatörlerden daha fazla ilgi bekliyorum.” dedi.

Şampiyona lideri Sebastien Ogier ise şu an kullanılan sistemde neyin yanlış olduğunu anlamıyorum dedi ve “Zaten sıralama etabına ben çıkıyorum ve etabı temizliyorum, bu da benim için dezavantaj aslında” dedi.