WRC’de Yayın Krizi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nda geçtiğimiz sezonun sonunda ayyuka çıkan televizyon yayın hakları ile ilgili sorunlar, takımlar ve markaların bastırması ile canlı yayın hakkı konusunda anlaşmaya varılarak aşılmıştı. Ancak Portekiz Rallisi’nde yayıncı kuruluş ve markalar arasında yeni bir sorun ortaya çıktı.

Perşembe günü elde edilen görüntülerin markalar ve takımlar tarafından alınabilmesi için yayıncı kuruluş taraflardan kontrat imzalamasıni isteyince, takımların direktörleri pilotların Cuma günü etap sonunda ve servis girişlerinde röportaj vermesini engelledi.

Yayın kuruluşun direktörü Oliver Ciesla markaların bu tutumu karşısında şaşkınlığa düştüğünü ve kontrat konusunda neden bu kadar hassas olduklarını anlamadığını belirtti. Kontratların aslında görüntüleri kimlerin talep ettiği konusunda bir takip mekanizması olduğunu, kim sipariş verir ise görüntüleri ona göre hazırlanacağını söyledi. “Görüntüler gökten inmiyor, bunların da bir hazırlanma süreci var ve kimin ne istediğini bilirsek biz de ona göre bir hazırlık yapabiliriz”.

Takımlar ise istedikleri görüntülerin verilmemesini protesto etmek için pilotlarına röportaj yasağı verdiler. Bunu istemediklerini ancak ellerinde başka bir seçenek olmadığını belirttiler.

Alınan karar doğrultusunda WRC pilotları WRC kameralarına yorum yapmadılar ancak canlı yayın yapan radyonun mikrofonlarını geri çevirmediler.

Cuma günü öğlen saatlerinde bir araya gelen yayıncı kuruluş ve markaların takım direktörleri anlaşmaya vardıklarını açıkladıktan sonra pilotlar da öğleden sonra etaplarında yayıncı kuruluş mikrofonlarına görüşlerini bildirmeye başladılar.