Özen Özer Gençler Birincisi

Kategori : Bülten/Mahalli Ralliler

İstanbul Ralli Kupası’nın son ayağında 5 ekiple start alan Bonus Parkur Racing’den Özen Özer, kupayı Genç Pilotlar Birincisi olarak tamamladı. Ercan Kazaz-Emire Cantürk MINI JCW ile klasman dışı olarak mücadeleye renk katarken, Engin Kap-Başar Yavuz ekibi Anadol STC ile kupanın historic klasmanı birinciliğine uzandı.

Kısa adı İSOK olan İstanbul Otomobil Kulübü tarafından organize edilen İstanbul Ralli Kupası’nın üçüncü ve son yarışı geçtiğimiz hafta sonu düzenlendi. 53 ekibin start aldığı yarışta, 23 Aralık Cumartesi akşamı saat 18.00′de Via/Port Gençlik Meydanı’ndaki sembolik startın ardından, ekipler pazar sabahı 09.45’den itibaren Şile bölgesindeki Cumhuriyet ve Riva etaplarına yöneldiler. 3 yarışta Hakkı Ağaoğlu ile dişe diş bir mücadele sergileyen Osman Tüter’in liderliği ile sonuçlanan yarışta 2009-2010 Türkiye Ralli Takımlar Birincisi Bonus Parkur Racing de 5 ekiple start aldı.

2011 sezonunu Türkiye Ralli Sınıf 3 Birincisi olarak tamamlayan Ercan Kazaz-Emire Cantürk ekibi, İstanbul Ralli Kupası’nda test amaçlı “klasman dışı” özel katılımcı olarak start aldı. Toksport tarafından getirilen Super Production kategorisindeki 1.6 turbo motora sahip MINI JCW, iki yarışta ralliseverlere keyifli anlar yaşattı. Ağaoğlu destekli yeni otomobillerine kısa sürede adapte olarak başarılı etap zamanlarına imza atan ikili, mücadeleye büyük renk kattı.

Kupanın ilk yarışını genel klasman üçüncüsü olarak tamamlayan, ikinci yarışta mekanik arıza nedeni ile finiş göremeyen geçen yılın Türkiye Ralli Genç Pilotlar Birincisi Özen Özer de, Kaan Özşenler ile start aldığı rallide performansı ile dikkat çekti. Özen, son yarıştaki genel klasman üçüncülüğü ile, 2011 İstanbul Ralli Kupası Gençler Birinciliği’nin sahibi olurken, pilotlar kupasında da 4.sırada sezonu noktaladı.

Son yarışla kupaya dahil olan Bonus Parkur Racing’in genç bayan pilotu Burcu Burkut Erenkul da bu yarışa tecrübeli co-pilot Fatih Yalçınkaya ile katıldı. Unifree Dutyfree, Sonax, Musluoğlu Otomotiv ve Vizibilia desteğinde Ford Fiesta ST ile mücadele eden Erenkul, bayan pilotlar klasmanında ikinciliği ve sınıf 8’de de dördüncülüğü elde etti.

Historic klasmanında da 2 ekiple yer alan Bonus Parkur Racing, 1974 model Anadol STC’leri ile günümüz modern ralli otomobillerine karşı mücadele eden Engin Kap-Başar Yavuz ile 2011 Türkiye Historic Ralli Şampiyonluğu’nun ardından 2011 İstanbul Ralli Kupası Historic Birinciliği’ni kazandı. Son yarışa test amaçlı katılan Kerem Üstünkaya-Özden Yılmaz da Ford Escort MKII ile son yarışı ve kupayı ikinci sırada tamamlarken, yarışı izleyen sporseverlere görsel bir show sundu.