Avcı’dan 5. Hitit Zaferi

  Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

  Başarılı milli sporcu Yağız Avcı, 2007 yılında kariyerinin ilk birinciliğini kazandığı Hitit Rallisi’nde, bu yıl da birinciliğe uzanarak adını yarışın şeref listesine yazdırmayı başardı.

  Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 7. ayağı olan 41. Hitit Rallisi, kısa adı ANOK olan Ankara Otomobil Sporları Kulübü tarafından 17-18 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

  İki gün süren zorlu rallide, asfalt zeminli etaplarda ekipleri en çok zorlayan yağışlı hava oldu. Zaman zaman yüzünü gösteren yağmur özellikle lastik seçimi konusunda ekipleri bir hayli zorladı. 38 ekibin kayıt yaptırdığı ve 33 ekibin start aldığı ralliyi, 28 ekip tamamlayabildi.

  Kariyerinde 4 Türkiye Ralli Şampiyonluğu bulunan Red Bull sporcusu Yağız Avcı da, Bahadır Gücenmez co-pilotluğunda MINI JCW RRC ile start aldığı Ankara’dan bu sezonun ilk birinciliği ile ayrılmayı başardı. 2012 Doğu Avrupa Ralli Şampiyonu Avcı, Çebi ve Michelin desteğinde Tok Sport WRT adına katıldıkları rallide ilk etapta el geçirdikleri liderliği yarış sonuna kadar koruyarak Hitit Rallisi şeref listesine 5.kez adını yazdırdı.

  2007 yılında Hitit Rallisi’nde kariyerinin ilk zaferini kazanan ve bu yarışla birlikte Hitit Rallisi’ni 5.kez kazanan Yağız Avcı, bu yarışın kendisi için özel bir yeri olduğunu belirterek; “Hitit Rallisi ile birlikte 2014 sezonu noktalamış olduk. İlk kez asfalt zeminde yapılan bu ralli, çok hızlı etapları ve değişken zeminleri ile bir hayli zor ve stresliydi. Tempomuzu iyi ayarlamaya çalışarak ilk etapta aldığımız liderliği co-pilotum Bahadır Gücenmez ile yarış sonuna kadar koruduk ve şanssız sezonumuzda takımımız Toksport ile ilk yarışımızı kazandık. Asfalt zeminde başarılı olan otomobilimizle de yarış süresince herhangi bir sorun yaşamadık. Rakiplerimiz de hem bu yarışta hem de sezon boyu çok iyi mücadele ettiler ve hepsini bir kez daha tebrik ederiz. Artık 2015 sezonu için çalışmamız gerekiyor ve umarım seneye tekrar kazanmak için parkurlarda olabiliriz. Takımımız Toksport’a, co-pilotuma, kişisel sponsorlarıma, aileme, dostlarıma, emeği geçen ve destekleriyle her zaman yanımızda olan herkese çok teşekkürler.” açıklamasını yaptı.