Bahadır Gücenmez : Meslek Sırrı; Bu İşi Gönülden Sevmek

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Red Bull Motorsport Yağız Avcı ile müthiş bir sinerji yakalayan deneyimli co-pilot Bahadır Gücenmez’e sırlarını sordu.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın yeni sezonu geçtiğimiz hafta koşulan Ege Rallisi ile start aldı. Dört kez Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı ve co-pilotu Bahadır Gücenmez, yeni takımları TOK SPORT’a alışma evrelerini geçirdikleri bu ralliyi erken noktaladı.

Gözlerini şimdiden 10-11 Mayıs’taki Eskişehir Rallisi’ne çeviren ikili, TOK SPORT ile 2014 hedeflerini ise koruyor. Yağız Avcı’dan sonra co-pilotu Bahadır Gücenmez’e de yeni takıma adaptasyon sürecinden, başarılı bir co-pilotluk kariyerinin arkasında yatan sırlara kadar sorularımızı yönelttik.

Red Bull : Yağız Avcı ile birlikte başarıdan başarıya koşuyorsunuz. Yakaladığınız bu istikrarın en büyük nedenleri neler?

Bahadır Gücenmez : Yağız ile beraber yarışmaya 2010 yılında başladık ve geçen süre içinde çok kısa zamanda uyum sağlayarak yarışlar ve şampiyonalar kazanmayı başardık. Bunun nedeni 1998 yılından bu yana çok farklı pilotlar ve takımlar ile kazandığım tecrübe ve Yağız ile yakaladığımız pozitif enerji diyebilirim. Açıkçası bir kan uyumu var aramızda. Yarışlar dışında da beraber olup arkadaşlık, dostluk, hatta ağabey-kardeş ilişkisi boyutunda bir bağ oluşturduk. Hal böyle olunca ve iki taraf da işini en üst düzeyde önemseyince istikrara ulaşmak kaçınılmaz.

Yağız ile aramızda bir kan uyumu var. Yarışlar dışında da beraber olup arkadaşlık, dostluk, hatta ağabey-kardeş ilişkisi boyutunda bir bağ oluşturduk.

RB: 2014’te başarı seriniz sürecek mi? Bu yıl için hedefleriniz neler?

BG: Sonsuza dek sürmesini istiyor insan aslında! Fakat mekanik bir spor yapıyoruz ve mekanik sporda çeşitli aksilikler olabiliyor. 2014 yılında serimizi devam ettirip Türkiye Ralli Şampiyonu unvanını korumak istiyoruz. Bunun yanında, Dünya Ralli Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmek hedeflerimiz arasında. Şampiyon olmak dışında Türkiye Ralli Şampiyonası’nı en çok kazanan olmak gibi bir hedefimiz de var.

[quote style=’1′ cite=” title=”]Meslek Sırrı: Bu işi gönülden sevmek[/quote]

RB: Yeni takımınız hakkında neler söyleyeceksiniz? İlk başta bir alışma süreci yaşandı mı?

BG: TOK SPORT köklü bir takım, birçok yurtdışı tecrübeleri var. Daha önceki yıllarda da onlarla çalışma imkanı bulmuştum. Gayretli, heyecanlı, sporu seven ve devamlı yatırım yapan, dinamik bir yapıya sahipler. Tek eksikleri kazanmayı bilen ve onları ileriye götürebilecek pilotlarının olmamasıydı. Bizim kadroya dahil olmamızla birlikte, iyi bir sinerji oluştu. Alışma süreci yaşanıyor ve yaşanmaya devam edecek tabii, fakat çok kısa süreceğine emin olabilirsiniz. Kısa zamanda çok yol katedip yine şampiyonluklar kazanacağız onlarla.

[quote style=’1′ cite=” title=”]İyi bir co-pilot olmanın tek sırrı var; bu işi gönülden sevmek ve pilot koltuğuna göz dikmemek[/quote]

RB: İyi bir co-pilot olmanın sırları neler? Meslek sırlarınızı alabilir miyiz sizden?

BG: İyi bir co-pilot olmanın tek sırrı var; bu işi gönülden sevmek ve pilot koltuğuna göz dikmemek. Sonrasında ise sizi belli görevler bekliyor. Ralli öncesi antrenmanlar dahil olmak üzere pilotu motive etmek, onun otomobil kullanmaktan başka bir şey düşünmemesini sağlamak, zaman hesaplarını yapmak, doğru zamanda doğru şekilde yol notunu okumak, sakinliğini her şartta muhafaza etmek gibi.