Boğaziçi Rallisi’nin en iyi Türk pilotu Yağız Avcı oldu

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/Bülten/Türkiye Ralli Şampiyonası

Avrupa ve Türkiye Ralli Şampiyonaları’na puan veren 41’inci Uluslararası Boğaziçi Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye, Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi ile genel klasmanda ikinci ve Türkiye Ralli Şampiyonası klasmanı birincisi oldu. Takımın diğer pilotu Murat Bostancı yarışı dördüncü olarak tamamlarken genç pilotlardan Orhan Avcıoğlu, iki çeker otomobiliyle yarışı 10’uncu sırada tamamladı.

Türkiye’nin en eski uluslararası motorsporları organizasyonlarından olan Boğaziçi Rallisi, 6-8 Temmuz 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa Ralli Şampiyonası’na da puan veren ve 14 özel etaptan oluşan rallide ekipler toplamda 775 km’lik mesafeyi geride bıraktılar. 66 ekibin start aldığı Boğaziçi Rallisi’ni 30 araç tamamladı. İkisi Fiesta S2000 ve ikisi Fiesta R2 olmak üzere toplam dört otomobille start alan Castrol Ford Team Türkiye, 2012 Boğaziçi Rallisi’nde de yüksek finiş oranını korudu.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 12 yıllık zafer özlemini sonlandıran ve uzun bir aranın ardından Boğaziçi Rallisi’ni kazanan ilk Türk pilot olan Castrol Ford Team Türkiye pilotu Yağız Avcı, co-pilotu Bahadır Gücenmez ile 2012 yılında da en iyi Türk pilot olmayı başardı. Üç gün süren rallinin başından sonuna Avrupa Ralli Şampiyonası lideri ile başa baş mücadele ederek ikinci olan Yağız Avcı, Türkiye Ralli Şampiyonası için de birincilik puanı aldı.

Türkiye Ralli Genç Pilot Birinciliği lideri Murat Bostancı, Fiesta S2000 otomobili ve co-pilotu Onur Vatansever ile birlikte iki özel etapta en iyi zamana imza attı. Tüm yarış boyunca aldığı elde ettiği başarılı zamanları finişe ulaştıran genç pilot, genel klasman dördüncüsü ve Türkiye Ralli Şampiyonası klasmanı üçüncüsü oldu.

Castrol Ford Team Türkiye’nin diğer genç pilotlarından Orhan Avcıoğlu, co-pilotu Burçin Korkmaz ile yine Fiesta R2 otomobilinden maksimum performans çıkartarak Boğaziçi Rallisi’ni iki çeker birincisi olarak tamamlamasının ötesinde genel klasmanda elde ettiği 10’unculukla yine pek çok güçlü dört çeker otomobili geride bıraktı.

Serdar Bostancı: Ford Fiesta’larımız hızlı ve dayanıklı
2011 Boğaziçi Rallisi’ni kazanarak 12 yıllık hasrete son veren Yağız Avcı’nin 2012’de de mükemmel bir performans ortaya koyduğunu belirten Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı, “Avrupa Ralli Şampiyonası lideri ile giriştiği mücadele, Yağız’ın ralli sporundaki seviyesini net bir şekilde ortaya koyuyor. Kayıt listesinde yer alan toplam 66 araçtan sadece 30’nin finişe ulaştığı yarışta yine yüksek finiş yüzdesine erişmemiz, Ford Fiesta’ların dayanıklılığını gösteriyor” dedi.

Son Haberleri :

Yukarı Git