Eskişehir’de Saliseler Konuştu

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

2012 Doğu Avrupa Ralli Şampiyonu milli sporcular Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez, uzun süre lider götürdükleri Eskişehir Rallisi’ni ikinci sırada tamamladı.

2014 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan Eskişehir Rallisi, 10-11 Mayıs tarihlerinde başarılı bir organizasyonla geride kaldı. Kariyerinde 4 Türkiye Ralli Şampiyonluğu bulunan Red Bull sporcusu Yağız Avcı da, Bahadır Gücenmez’in co-pilotluğunda Tok Sport WRT adına MINI JCW RRC direksiyonunda Eskişehir’de ilk sırada start aldı.

Rallinin ilk özel etabı olan Mantotherm’de şaft arızası ile yaklaşık 8 saniye zaman kaybeden, ancak bu etabın ardından Tok Sport WRT ekibinin başarılı çalışması sonucu bu sorunu kısa sürede atlatan Avcı-Gücenmez ekibi, yarışın ikinci ve üçüncü etaplarda en iyi zamanları kaydederek sadece 0.2 saniye gibi inanılmaz bir farkla Murat Bostancı-Onur Vatansever’in ardından günü ikinci sırada tamamladı.

İkinci gün mücadeleye hızlı bir başlangıç yaparak ilk etapla birlikte liderliği ele geçiren Avcı, 23 km. uzunluğundaki son özel etap olan Banaz 3’e en yakın rakibi Fatih Kara’nın 2.7 saniye önünde lider girdi. Bu etapta yaşadıkları aks arızasına rağmen yarışı tamamlamayı başaran Avcı-Gücenmez ikilisi, 4.7 saniye fark ile Fatih Kara-Güray Karacar’ın arkasında ikinci sırada finiş gördü.

Avcı, Eskişehir Rallisi’ni “Eskişehir Rallisi ile sezona yeni bir başlangıç yaptık. Gece etapları, değişken hava şartları ve güçlü rakiplerimiz ile çok iyi bir mücadele oldu. Takımımız TOK Sport çok iyi bir iş çıkardı ve şu an Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonası’nda ilk sıradayız. İlk etapta ki şaft ve son etaptaki aks arızalarımıza yenik düşmedik, co-pilotum Bahadır Gücenmez ile yarışı sonuna kadar bırakmadık. Sonuçta 4.7 saniye fark ile rakiplerimiz ve arkadaşlarımız Fatih Kara-Güray Karacar’ın arkasında ralliyi 2. sırada tamamladık. Bu güzel mücadele için kendilerini tekrar tebrik ediyorum ve bizi destekleyen ve yanımızda olan herkese de teşekkür ederim. Organizasyonda emeği geçenlere de ayrıca teşekkürler. Yeni mücadelelerde görüşmek üzere…” şeklinde değerlendirdi.

Çebi ve Michelin desteğinde mücadele eden 2012 Doğu Avrupa Ralli Şampiyonu Red Bull sporcuları Avcı-Gücenmez, bu sonuçla Türkiye Ralli Şampiyonası için hanelerine 17 puan yazdırmış oldu.