Ford gitti, peki WRC’nin geleceği ne olacak?

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Haberler/Sait Kuş/Türkiye Ralli Şampiyonası

Dün akşam gelen açıklamalar bir çok rallisever için şok etkisi yaratmış olabilir. Tartışmaların devam ettiğini bilenler için ise sürpriz olmadı. Ford ralli geçmişi en kabarık markalardan biri olarak 1970’den beri devam ettirdiği geleneğini bozmuş oldu. MINI de hemen hemen aynı düşünürken Citroen’in Binek Otomobiller Şampiyonası (WTCC)’ye göz kırpması da Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’nin gözden düşmesine sebep olabilir mi?

Son şampiyon Citroen 2013 sezonunda yarışacağını duyursa da pilotlarının arasında Sebastien Loeb olmayacak. Takım sezona bir kaç Citroen DS3 WRC ile devam edeceğini duyururken pilotlarının Hirvonen ve Al-Qassimi olacağı biliniyor. Üçüncü pilot için ise Thierry Neuville’nin adı geçiyor. Neuville’in Genç (Junior) programında devam etmesi de sözkonusu. Avrupa satışlarının şampiyonluklar ile orantılı gitmediği bilinen Citroen’in 2014 için planının ne olacağı şimdiden tartışma konusu oluyor.

Ford’un ayrılmasına rağmen Volkswagen’in 2013 sezonu için harıl harıl çalıştığı biliniyor. Sebastien Ogier sezon boyunca Skoda Fabia S2000 ile elini sıcak tutarken Polo WRC’nin testlerine de katılıyordu. Ford’un çekilmesi ile açığa çıkan Jari-Matti Latvala da Volkswagen’e transfer olarak etaplardaki hızını transfere de yansıttı. Volkswagen’in kapısından girmeye çalışan Juho Hanninen ise Latvala hamlesinden sonra şansını MINI ve M-Sport’ta deniyor.

MINI demişken onların da ne yapacağı belirsizlikler içeriyor. Prodrive geçtiğimiz günlerde Facebook hesabından konu ile ilgili açıklamalarda bulunsa da BMW cephesinden kesin bir açıklama henüz gelmedi. Prodrive 2013 sezonunda BMW ile çalışma arzusunu koruyor. BMW’nin aracın geliştirilip etaplarda mücadele etmesi konusunda şikayeti yok. Almanların derdi WRC’nin kaybolan itibarı ve yayın hakları konusundaki pürüzler. Eurosport grubunun yayın haklarını alması ile WRC yönetimi ile BMW yönetimi arasında buzlar erimeye başladı. Bu durumda konuşulan BMW destekli Prodrive’ın sezonda yer almasının yüksek ihtimal olduğu.

Tüm bunların haricinde Hyundai’nin i20 WRC lansmanının etkileri devam ediyor. Avrupalıların aksine Koreliler pazar payı ve satış oranlarından çok WRC’nin şöhretine güveniyor. Yeni i20 WRC ile 2013 sezonuna başlamak için yeterli bütçelerinin olduğu da aşikar, onlardan beklenen homolagasyon işlemlerine bir an önce başlamaları.

Ford ayrılsa da M-Sport yola devam etme konusunda kararlı görünüyor. Malcolm Wilson, Ford’un kararını açıklamasının hemen ardından yayınladığı bülten ile Fiesta R5 çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini, Fiesta R2’nin de ulusal ve uluslararası rallilerde boy göstermeye devam etmesi için ellerinden gelen desteği esirgemeyeceklerini açıkladı. 2013 sezonunda Mavi Oval yerini M-Sport’a bırakacak ama 2014 için görünen, kimsenin garantisi yok.

Tüm bu tablonun içinde Toyota’nın Yaris/Vitz üzerine geliştirdiğini açıkladığı ucuz ralli otomobili ile geri döneceğini açıklaması yüreklere su serpebilir ancak onlar için 2013 çok erken, 2014 ise çok geç olabilir.

Ford’un ayrılması ile umutlar kırılsa da 2013 sezonunda Citroen ve VW’nin olacağı kesin, MINI’nin de Prodrive üzerinden yürümesi bekleniyor. M-Sport da Ford’un kalanları ile güzel bir sezon geçirebilir. 2012’ye bakarak daha kalabalık bir katılım bile beklenebilir, genç pilotlara yeni kapılar da açılabilir. Hyundai ve Toyota’nın da yavaş yavaş start aldığını düşünelim ve de bardağın dolu kısmını görmeye çalışalım. Bu durumda Eurosport’un da yayınları ile WRC’nin düştüğü bu ümitsizlik çukurundan çabuk çıkabileceğini varsayabiliriz.

Ya Türkiye?
“Dünya şampiyonasında kriz yaşanırken Türkiye’de durum ne olur?” sorusuna cevap verebilmek için ilk olarak 9 Kasım’da sandıktan çıkacak sonucu beklemek gerekiyor. Normal şartlar altında bile sezonun ilk yarışının start listesine kadar her an herşeyin değiştiği ülkemizde 2013 üstüne konuşmak için çok çok erken. Ford’un uluslararası operasyonu durdurmasının ülkemizdeki Castrol Ford Team Türkiye operasyonunu etkilememesini dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok gibi görünüyor. Yağız Avcı’nın Doğu Avrupa Ralli Kupası Birinciliği’nin ardından herkes Avcı’nın sınırlarımız dışında mücadele etmesini bekliyor ancak tek Avrupa yarışımız Boğaziçi Rallisi de takvimlere giremiyor. IRC dükkanını kapatan Eurosport, WRC’den sonra Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC)’ye de el atınca IRC’ye giremeyen Boğaziçi Rallisi, ERC’ye de giremiyor artık. Sponsoru, parası, seyircisi olan Yalta Rallisi bile takvime giremezken bizim takvime girebilmemiz sürpriz olurdu zaten. Biz de artık şampiyon çıkarttığımız Doğu Avrupa Ralli Kupası’na dahil oluruz belli mi olur? Düşündükçe kendi halimiz WRC’den çok daha endişe verici görünüyor, seçimden zaferle çıkacak ekibin işinin de pek kolay olmadığı ortada.

Karamsarlığa dalmadan önce bu hafta sonu Bursa’daki Yeşil Bursa Rallisi’ni tamamlayacağız. Sezonun son yarışında kayıt listesi kulübün beklentilerini karşılamayacak gibi görünüyor. Uzun zaman sonra ilk kez sponsor bulan BOSSEK buna sevinirken kayıtların azlığından yakınıyor. Şampiyonu belirleyecek son yarışta Luca Rossetti ve Yağız Avcı kupanın birer kulbundan tutuyorlar ama bakalım kupayı havaya kaldırmak kime nasip olacak?

Eskilerin Grup N’i şimdilerin Sınıf 3’ünde ise işler epey karışık, sezon boyunca birbirlerine altın tepside liderliği teslim eden Hakkı Ağaoğlu, Nebil Erbil ve Sabri Ünver üçlüsünden Antalyalı Ünver rakiplerinin ricasını kırmayarak liderliği elinde tutuyor. Nebil Erbil ise Hitit Rallisi’nde yaşadığı köpek macerasından sonra start aldığı Sliven Rallisi’nden sadece arka kelebek camını sağlam bıraktığı Evo’su ile eli boş döndü ve işi iki rakibine bıraktı. Hakkı Ağaoğlu da Sabri Ünver’in üçüncü olmasıyla kupaya uzanabilecek. Rahat görünse de Sabri Ünver’in sakin kalıp yarışı bitirmesi gerekiyor yoksa kupa el değiştirebilir.

Simin Bıçakçıoğlu Sınıf 5’te ve Bayan Pilotlar’da, Orhan Avcıoğlu ise Sınıf 6’da ve İki Çeker Kupası’nda liderliklerini garantilediler. Murat Bostancı Genç Pilot Birinciliğini, Yiğit Timur ise Sınıf 9 Birinciliğini son yarış öncesi garantilemişlerdi. Sınıf 8’de liderlik genç bayan pilot Burcu Burkut Erenkul’un elinde bulunuyor. Sliven’de start alan Tezcan Dalfidan da eli boş dönünce kupayı kimin alacağı Hilton Oteli’nin önünde kurulacak finiş tak’ına kimin önde geleceğine bağlı.

Yeşil Bursa Rallisi 20 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’da Oyak Renault Fabrikası’ndan start alacak, 380 kilometrelik parkurda 136 kilometrelik 12 özel etap geçecek ekiplerden yarışı tamamlayanlar Hilton Oteli önünde kurulacak tak’tan geçerek kupalarını alacaklar. Yarışın sonuçlarını canlı olarak rallisonuc.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Son Haberleri :

Yukarı Git