Ford Kendi Evinde Duble Yaptı

Kategori : Bülten/Türkiye Ralli Şampiyonası

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı olan Ford Otosan Kocaeli Rallisi, Castrol Ford Team Türkiye’den Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisinin liderliği ile sonuçlandı. Aynı takımdan Murat Bostancı-Onur Vatansever’in ikinci sırada tamamladığı KOSDER organizasyonda üçüncülüğü Bonus Parkur Racing’den Ercan Kazaz-Emire Cantürk elde etti.

Kısa adı KOSDER olan Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından organize edilen ve Türkiye Ralli Şampiyonası 5. ayağı olan Ford Otosan Kocaeli Rallisi, 28-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi. 11 yıldır olduğu gibi yine Ford Otosan ana sponsorluğunda Outlet Center İzmit, Toshiba ve Emex Otel katkıları ile organize edilen rallide, zirve mücadelesi büyük mücadelelere sahne oldu. 2 gün boyunca 12 özel etap geçen ekipler, toplamda 125 kilometresi özel etap olmak üzere 377,67 km. boyunca zaman ve rakiplerine karşı mücadele ettiler.

28 Temmuz Cumartesi günü saat 15:00’de Outlet Center İzmit’ten başlayacak rallinin ilk günü, Ford, Fiesta ve Otosan etaplarının ardından Büyükşehir Belediyesi Seyirci Özel Etabı ile son buldu. Yarışın ve şampiyonanın iddialı ekiplerinden Team 47 Motorsports adına yarışan Volkan Işık-Vedat Bostancı ikilisi, ikinci özel etapta mekanik arıza nedeni ile yarış dışı kaldı.

29 Temmuz Pazar sabah 09.30’dan itibaren yeniden direksiyon başına geçen ekipler, Fiesta, Ford, Transit ve Otosan etaplarını ikişer kez geçerek Outlet Center İzmit´te finiş podyumuna ulaştılar. İkinci gün yarış dışı kalan isimler arasında Türkiye Ralli Şampiyonası lideri Pegasus Racing ekibi Luca Rossetti-Matteo Chiarcossi de yer aldı. Mekanik arıza nedeni ile yarışa veda eden Rossetti, puan kaybıyla şampiyonadaki avantajını yitirmiş oldu.

Start alan 42 ekipten 24’ünün finişe ulaşabildiği organizasyon, Castrol Ford Team Türkiye takımından son 3 yılın Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisinin liderliği ile sonuçlandı. Aynı takımdan Murat Bostancı-Onur Vatansever’in ikinci sırada tamamladığı Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde üçüncülüğü Bonus Parkur Racing’den Ercan Kazaz-Emire Cantürk elde etti.

Sınıf 2 birincisi Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi olurken, sınıf 3’de Toksport adına Mitsubishi Lancer Evo IX ile yarışan Dağhan Ünlüdoğan-Aras Dinçer ikilisi birinciliği elde etti. Sınıf 5’de Neo Motorsport adına Renault Clio Ragnotti ile Adil Küçüksarı-Gürkal Menderes podyumun en üst basamağında yer alırken, Sınıf 6 ve İki Çeker klasmanı birincisi Castrol Ford Team Türkiye’den Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ikilisi oldu. Sınıf 8’de Team 47 Motorsports’dan Özgür Gür-Güven Yeşil zafere ulaşırken Sınıf 9 birinciliğini de yine aynı takımdan Yiğit Alpaslan Timur-Efe Ersoy ikilisi elde etti. Genç pilotlar Birincisi Castrol Ford Team Türkiye’den Murat Bostancı, Genç Co-Pilotlar Birincisi Team 47 Motorsports’dan Efe Ersoy, Bayan Pilotlar Birincisi Pegasus Racing’den Simin Bıçakçıoğlu ve Bayan Co-Pilotlar Birincisi de Bonus Parkur Racing’den Emire Cantürk oldular. 30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık historic klasmanında ise Engin Kap-Başar Yavuz birinci, Can Eroskay-Doğuş Gökay ikinci ve Kerem Üstünkaya-Özden Yılmaz üçüncü oldular.

2012 Türkiye Ralli Şampiyonası Kısa adı ANOK olan Ankara Otomobil Sporları Kulübü’nün 25-26 Ağustos tarihlerinde Samsun’da düzenleyeceği Hitit Rallisi ile devam edecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git