Gençler Fiesta’lar ile iki birinciliği garantiledi

Kategori : Bülten/Türkiye Ralli Şampiyonası

Samsun’da bugüne kadar düzenlenen ilk ulusal ralli olan ve Samsunluların büyük ilgi gösterdiği 39. Hitit Rallisi’ni üç aracı ile ilk 8 sırada tamamlayan Castrol Ford Team Türkiye, 2012 Türkiye Ralli Şampiyonası Takımlar Şampiyonluğu liderliğini sürdürdü. Standart Fiesta’ya en yakın ralli otomobili Fiesta R2 ile yarışan Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ikilisi, 2012 Türkiye Ralli Şampiyonası İki Çeker Birinciliği’ni garantilediler.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 7’nci rallisi Hitit Rallisi, 25-26 Ağustos tarihlerinde koşuldu. Samsun’da gerçekleştirilen ilk ulusal ralli olma özelliğini taşıyan rallinin ilk gününde 4, ikinci gününde de 6 olmak üzere toplam 10 etap koşuldu. Sembolik startı ulu önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’nin ilk meşalesini yakmak üzere Samsun’a ayak bastığı noktada yapılan Hitit Rallisi’nde üç aracını ilk 8 sırada finişe ulaştıran Castrol Ford Team Türkiye, 2012 Türkiye Ralli Şampiyonası Takımlar Şampiyonluğu liderliğini sürdürdü. Ralliyi ikinci sırada tamamlayan Murat Bostancı bu sonuçla 2012 Genç Pilotlar Birinciliği’ni garanti ederken ralliyi 8’inci sırada tamamlayan Orhan Avcıoğlu ise 2012 İki Çeker Birinciliği’ni kesinleştirmiş oldu.

Heyecan fırtınası ilk gün zirvedeydi
Samsunlular, ilk gün koşulan dört etapta yaşanan mücadele ile kentlerinde ilk kez koşulan ulusal ralli heyecanını ve keyfini dolu dolu yaşadılar. İlk günün dört etabının üçünde en iyi zamana imza atan Castrol Ford Team Türkiye pilotlarından Murat Bostancı, co-pilotu Onur Vatansever ile birlikte günü lider tamamladı. Yüksek tempoları ile yarışan diğer ekiplerden bir hayli zaman farkıyla uzaklaşan ilk üç pilottan Yağız Avcı ise co-pilotu Bahadır Gücenmez ile bir şampiyona yakışır performansını sürdürdü. Takımın genç ekipleri Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ve Emre Yurdakul-Burak Erdener ikilileri, sezon boyunca gösterdikleri performansı Samsun’da da sergilediler.

İkinci güne lider başlayan Murat Bostancı, ikincilikle elde edeceği gençler birinciliğinin bilinciyle Fiesta S2000 otomobilini hızlı ve dengeli sürüşüyle finişe ulaştırdı ve 2012 Türkiye Ralli Şampiyonası’nda da 3’üncülüğe yükseldi. İkinci günün ikinci etabında yoldan çıkarak yarış dışı kalan 2012 Türkiye Ralli Şampiyonası lideri Yağız Avcı, muhtemel şampiyonluğunu sezonun son yarışı Yeşil Bursa Rallisi’ne erteledi.

Gençlere verdiği destekle motorsporları arenasında takdir toplamaya devam eden Ford Otosan, Murat Bostancı’nın 2012 Genç Pilotlar Birinciliği’nin yanı sıra takımın diğer genç pilotları Orhan Avcıoğlu ile Emre Yurdakul’un Fiesta R2 ile elde ettikleri derecelerle gururlanmaya devam ediyor. Standart Fiesta’ya en yakın otomobil olan Fiesta R2 otomobilleriyle pek çok güçlü ve 4 çeker otomobili geride bırakan ikili, takımlarına şampiyonluk puanları kazandırmayı sürdürüyor.

Serdar Bostancı: “Gençlerimiz Fiesta otomobillerle mucizeler yaratıyorlar”
Rallilerin Türkiye’nin farklı bölgelerine taşınmasının motorsporlarına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını ve Samsun’da ilk kez bir ulusal rallinin düzenlenmesinin Samsun’lular kadar kendilerini de heyecanlandırdığını belirten Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı, “Lider olarak geldiğimiz Samsun’dan yine lider olarak ayrılıyoruz. Pilotlarımızın sergiledikleri performanstan son derece memnunuz. Özellikle Orhan ve Emre’nin, her gün yolda gördüğümüz Ford Fiesta’lara çok yakın özellikler taşıyan Fiesta R2’lerle elde ettikleri dereceler, ekibimizi her rallide daha da gururlandırıyor. Böylesine başarılı aracı gençlere emanet edip, karşılığında böyle güzel sonuçlar almak, işimizi doğru yaptığımızı gösteriyor. Murat’ı Genç Pilotlar Birinciliği ve Orhan’ı da İki Çeker Birinciliği’ni kazanmalarından dolayı kutluyorum” dedi.

2012 Türkiye Ralli Şampiyonası Puan Durumu

1.Luca Rosetti 117.4
2.Yağız Avcı 95.9
3.Murat Bostancı 84.2
4.Ercan Kazaz 78.4
5.Volkan Işık 70.6

2012 Türkiye Ralli TakımŞampiyonası Puan Durumu

1.Castrol Ford Team Türkiye 250.0
2.Pegasus Racing 220.6
3.Team 47 Motorsports 124.4

Son Haberleri :

Yukarı Git