Marmaris Otomobil Sporlarını Çok Sevdi

  Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

  Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED tarafından 13-15 Mayıs tarihlerinde düzenlenen, FIA Avrupa Ralli Kupası ve Türkiye Ralli Şampiyonası’na dahil Marmaris Rally Turkey, Neo Motorspor adına Peugeot 208 T16 R5 ile yarışan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ekibinin zaferi ile sona erdi.

  Castrol Ford Team Türkiye takımından Ford Fiesta R5 ile Murat Bostancı-Onur Vatansever ekibinin ikinci sırada tamamladığı rallinin genel klasman üçüncülüğünü ise Neo Motorspor takımından Mitsubishi Lancer EVO IX ile Uğur Soylu-Emir Şahin elde etti. Yarışın uzun süre ikinci sırada sürdüren Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ekibinin seyirci özel etabında takla atarak tamamlayamadığı rallide start alan 48 ekipten 30’u finişe ulaşabildi.

  Zorlu ralli sonunda, RC4 sınıfında Castrol Ford Team Türkiye takımından Ford Fiesta R2T ile Buğra Banaz-Burak Erdener ekibi zafere ulaşırken, RC3 sınıfında GP Garage My Team adına Citroen C2 ile yarışan Kenan Kar-Soner Tamer, RC5 sınıfında ise ferdi olarak Ford Fiesta R1 ile yarışan Emrah Ali Başo-Gürkal Menderes birinciliğin sahibi oldu. Kadın pilotlar klasmanında Neo Motorspor takımından Mitsubishi Lancer EVO IX ile Simin Bıçakcıoğlu, genç pilotlarda Buğra Banaz, genç co-pilotlarda da Tuğkan Erden ve kadın co-pilotlarda ise oğlu Saipcan Hasbay ile yarışan Merve Hasbay birincilikleri paylaştılar.

  Historic ralli klasmanında ise Bonus Unifree Parkur Racing’ten Engin Kap-Başar Yavuz birinci, Kemal Gamgam-Orkun Demir ikinci, Parkur Historic’ten Burak Türkkan-Onur Aslan ise üçüncü olurken, Kategori 1 birinciliğini Volkswagen Golf GTI MK1 ile Sinan-Sedef Dündar kazandı.

  Ralli sonunda dereceye giren sporcuların ödülleri Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Serkan Öcalmaz, Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Marmaris Atatürk Meydanı’ndaki finiş podyumunda düzenlenen törenle verildi.

  OFFROAD MÜCADELESİ NEFESLERİ KESTİ
  Marmaris Auto Sport Fest kapsamında Vezirköprü Offroad Kulübü (VEZİROFF) tarafından gerçekleştirilen Türkiye Offroad Şampiyonası 4. ayağı da renkli ve heyecan dolu mücadelelere sahne oldu. 41 ekibin katıldığı yarışın ilk gününde Spor Toto etabında yarışan sporcular ikinci gün de Aygaz Otogaz etabında doğal ve yapay engelleri aşarken, çok sayıdaki sporsevere büyük heyecan yaşattı.

  Marmaris’te İki gün boyunca süren 8 etaptan oluşan yarışlar sonucunda sınıflarına göre 4. ayak Veziroff yarışlarında dereceye şu pilotlar girdi;

  Yarışın genel klasman birinciliğini Mitsubishi Pajero ile Ekrem Aydın-Muharrem Ekebil kazanırken, İkinciliği Opel Frontera ile Cemal Akagündüz-Cemil Akagündüz ve üçüncülüğü de Jeep Cherokeee ile Hüsnü Taylan-Hasan Taylan ikilisi elde etti. Ayrıca araçların motor hacimlerine göre belirlenen Sınıf 1’de Deniz Dağlı-Sibel Dağlı, Sınıf 2’de İrfan Özdemir-Engin Başkurt, Sınıf 3’de Ekrem Aydın-Muharrem Ekebil, ve Sınıf 4’de ise Murat Taşlıdağ-Hüseyin Kurt birinci oldular…

  Türkiye Offroad Şampiyonası, ertelenen 3. ayak yarışları ise 28-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek.

  KLASİKLER ORGANİZASYONA RENK KATTI
  Festival kapsamında gerçekleştirilen bir diğer etKinlik ise Klasik Otomobil Kulübü tarafından organize edilen 19.Batı Anadolu Klasik Otomobil Yarışı oldu. Türkiye’nin birçok farklı bölgesinden Marmaris’e gelen en eskisi 1952 model bir Citroen B11 olan 38 klasik otomobil Marmaris’te ilk kez düzenlenen festivale büyük renk kattı.

  3 gün boyunca Marmaris-Datça-Dalyan parkurunda devam eden yarış sonunda 1969 model Peugeot 504 Cabrio ile Ecem Araman-Gizem Araman birinci olurken, Zeki Baştürk-İbrahim Tunç 1980 model BMW 316 ile ikinci ve 1957 model Volkswagen Karmann Ghia ile Yunus Üstün-Han Ataç üçüncü sırada tamamladılar.

  Organizasyonun ödül töreni ise 15 Mayıs akşamı Grand Yazıcı Club Turban balo salonunda gerçekleştirildi ve genel klasman ile kategorilerinde dereceye giren sürücülere ödülleri takdim edildi.