Şampiyonlar Ekonomik Sürüş İçin Yarıştı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Haberler/Türkiye Ralli Şampiyonası

Leaseplan’in katkıları ile düzenlenen ve Sebastian Loeb, Andre Lotterer gibi motor sporları efsanelerinin katıldığı iMobility Challenge yarışmasında, bu kez en hızlı olan değil en cimri olan kazandı. Yıldız Parkı’nda düzenlenen yarışmada, GT, WEC, WRC ve WTCC gibi dünyanın en zorlu yarışlarının şampiyonları, ekonomik ve çevre dostu sürüş için direksiyon salladı. Kazanan ise Mercedes Pilotu Marc Basseng ve takım arkadaşı Marcus Winkelhock oldu

Uluslarası Otomobil Federasyonu’nun İstanbul’daki genel kurul toplantısı kapsamında, Yıldız Parkı’nda düzenlenen iMobility Challenge Yarışması, yıldızlar geçidine sahne oldu. Leaseplan’in araç sponsoru olduğu yarışma, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle çevre dostu ve verimli araç sistemlerini teşvik amacıyla düzenlendi.

Yıldız Parkı’nda yıldız yağmuru
Yarışmada, 9 kez üst üste Dünya Ralli Şampiyonu olan Citroen Pilotu Fransız Sebastian Loeb, co-pilotu Daniel Elena, GT1 serisi şampiyonu Marc Basseng ve takım arkadaşı Marcus Winkelhock, Le Mans Şampiyonları Audi Pilotları Andre Lotterer, Benoit Treluyer ve Marcel Fassler, WTCC Şampiyonu Chevrolet Pilotu Rob Huff katıldı. Ayrıca iMobility Elçileri Tom Kristensen, Alexander Wurz ile Türk pilotlar Yağız Avcı ile Bahadır Gücenmez’in de yer aldığı yarışmada, pilotlar araçlarıyla en verimli sürüşü gerçekleştirmeye çalıştı.

Kazanan Marc Basseng
Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi Leaseplan’in sağladığı araçlar ile gerçekleştirilen yarışta, araçlar içine yerleştirilen cihazlar, pilotların kilometre başına harcadığı yakıt miktarı ile karbon emisyonlarını ölçtü. En verimli ve çevre dostu sürüş tekniğinin ödüllendirildiği iMobility Challenge’da, kazanan MArc Basseng – Marcus Winkelhock ikilisi oldu.

Oktay: “Sürüş tekniği ile yüzde 15 tasarruf mümkün”
Yarışmaya Türkiye’de de son yıllarda büyük önem kazanan ekonomik ve çevre dostu sürüş teknikleri konusunda farkındalık yaratmak için destek verdiklerini söyleyen Leaseplan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, sürüş tekniklerinin öğrenilmesi ile yüzde 10-15 oranında yakıt tasarrufunun mümkün olduğunu belirtti. Son yıllarda otomobil üreticilerinin Start/Stop sistemleri, vites değişim göstergeleri, trafik durumunu gösteren GPS sistemleri, lastik hava basıncı göstergeleri gibi verimli sürüş için birçok sitem geliştirdiklerini söyleyen Oktay, bunların gündelik yaşamda yakıt tasarrufu için büyük kolaylık sağladığını belirtti. Oktay, “ Kişisel ve filo aracı kullanımında, sürücüler ile şirketlerin en yakındıkları konuların başında yakıt tüketimi geliyor. Ancak sabit bir hızda gitmek, gereksiz vites değişimlerinden kaçınmak, lastiklerin havalarının kontrol edilmesi gibi bazı küçük ama önemli noktalara dikkat ettiğinizde, ciddi yakıt tasarrufu elde edebiliyorsunuz” diye konuştu.

Son Haberleri :

Yukarı Git