Sliven’de Iliev Liderliği Aldı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/IRC/Türkiye Ralli Şampiyonası

Kıtalararası Ralli Mücadelesi’nin onbirinci yarışı Sliven Rallisi’nin ikinci gününü Bulgar pilot Dimitar Iliev en yakın rakibi Petar Gyoshev’in 11.7 saniye önünde lider tamamladı. İkinci günü üçüncü sırada tamamlayan Todor Slavov oldu. Bulgar pilot liderin 2 dakika 24.9 saniye gerisinde yer alıyor.

Castrol Ford Team Türkiye adına mücadeleye Ford Fiesta S2000 ile katılan Yağız Avcı ikinci günü dördüncü sırada tamamlasa da gün içinde aldıkları 20 saniyelik cezanın işlenmesinden sonra beşinciliğe geriledi. Bu sonuçla Doğu Avrupa Ralli Kupası’ndaki rakibi Krum Donchev, Avcı’nın 4.3 saniye önünde geçti.

Castrol Ford Team Türkiye’nin diğer pilotu Murat Bostancı ise günü genel klasman dokuzuncusu olarak tamamlarken Sınıf 6’da ilk sırada yer aldı. Bostancı İki Çeker Kupası’nda da dördüncü sırada mücadelesine devam edecek.

Ford Fiesta R2 ile mücadeleye katılan Eytan Halfon – Sedat Bostancı ikilisi günün ikinci özel etabında hızlı bir virajda yol dışına taşarak sol önden kayaya çarptılar ve yarış dışı kaldılar. Yüksek süratle çarptıkları için araçları ağır hasar alan ikili etap durdurularak hastaneye kaldırıldı. Halfon ve Bostancı’nın sağlık durumları iyi. İki pilot da kontrol altında tutulma maksadı ile geceyi hastanede geçirecekler. Bostancı’nın yarın taburcu edilebileceği ancak kalça kemiğinde ve kaburgasında çatlak olan Halfon’un durumunun doktorlar tarafından değerlendirildikten sonra taburcu kararının verileceği belirtildi.

Kaza yapan bir diğer Türk ekibi de Nebil Erbil – Onur Ahıskalı ikilisi oldu. Mitsubishi Evo IX ile mücadeleye katılan Ankaralı ikili yüksek süratte yaptıkları kaza sonrasında yarış dışı kaldılar. İki pilotun da sağlık durumları iyi, ikisi de servis alanında ağır hasar alan otomobillerinin başında yurda dönüş hazırlıkları yapıyorlardı.

İlk yurt dışı tecrübesinde Buğra Banaz temposunu yükseltmeden yarışı tamamlamak için mücadele ediyor. Emre Yurdakul’un deneyimli kopilotu Burak Erdener ile start alan Eskişehirli Buğra Banaz günü onbeşinci sırada tamamladı.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Sınıf 8 Birinciliği için mücadele eden Tezcan Dalfidan da Ford Fiesta ST ile start aldığı Sliven Rallisi’nde Türkiye’de görmeye alışık olmadığımız asfalt etaplarda temposunu yüksek tutmaya çalışıyor. Dalfidan Türkiye’ye en azından sınıf üçüncülüğü kupasını götürmek için mücadele ediyor. Dalfidan Türkiye’de alışık olduğumuz göze hoş gelen stili ile Bulgar seyircilerin gönlünü de fethetmeyi başarıyor.

Türkiye’den gelen tek bayan pilot olan Simin Bıçakçıoğlu da zorlu asfalt etaplarda zaman zaman sıkıntı yaşasa da çok önemli tecrübeler elde ederek etapları tamamlamaya devam ediyor.

Sliven Rallisi’nin ikinci gün kapanış basın toplantısına katılan pilotlar özellikle Stara Reka özel etabının Pazar günü iniş olarak geçileceğinden 7-8 kilometresinin kısaltılmasını talep ettiler. Diğer etaplara nazaran zemindeki fazla toz ve toprak pilotları zorladı. İniş olarak geçilirken iki çeker otomobillerin daha fazla zorlanacağını belirten pilotlar organizatörlerin kararını bekliyorlar.

Sliven Rallisi, ikinci gün geçilen dört özel etap son gün tersten geçilmesi ile tamamlanacak. Yarış finiş töreni 14:30’da düzenlenecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git