TOSFED Taslak Talimatları Yayınlamaya Başladı

Kategori : Haberler/Mahalli Ralliler/Türkiye Ralli Şampiyonası/Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) 2013 sezonu içinde düzenlenecek yarışlar ile ilgili yayınlayacağı Kurallar Kitabı’nın taslak talimatlarını yayınlamaya başladı.

Yayınlanan taslak talimatlardan Ulusal Ralli Talimatı’nda dikkati çeken ilk değişiklik rallilere katılacak yarış otomobillerinin sınıflarının arttırılması olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz yıllarda yarışlara 10 sınıfta araç katılabilirken, 2013 sezonunda homologasyonu 31 Aralık 2008’de bitmiş olan Grup H araçlar da dört sınıfa ayrılarak ulusal rallilerde kendi sınıflarında puan alabilecekler.

1982 yılında FIA tarafından homologe edilen araçlardan 31.12.2008 tarihi itibarı ile homologasyonu bitmiş araçlardan, +4 yıl kuralı ile süresi uzatılanlar hariç, eski gruplara göre 1400cc’ye kadar Grup N Sınıf 1, 1600cc’ye kadar Grup N Sınıf 2 ve 1400cc’ye kadar Grup A Sınıf 5 otomobiller H11, 1401-1600cc arası Grup A Sınıf 6 ve kitcar otomobiller H12, 1601-2000cc arası Grup N Sınıf 3 ve Grup A Sınıf 7 otomobiller H13, 2000cc Grup A Sınıf 7 Kit Car ve Grup A Sınıf 8 turbo otomobiller 34mm restriktör ile H14 sınıfında yarışlara katılabilecekler. Bu sınıf otomobiller ulusal rallilerin yanısıra ulusal otokros, ulusal tırmanma, ulusal pist yarışları ile mahalli ralliler ve ralli sprint yarışmalarına katılabilecekler. Ancak H14 sınıfı otomobiller TOSFED Ralli Kupası’ndan puan alamayacaklar.

Ulusal Ralliler Tek Gün
Yayınlanan Ulusal Ralli Talimatı taslağında rallilerin toplam parkurun 200-600 km arası olması, 3 farklı özel etabın toplam 90-110 km olarak geçilmesinin zorunlu olduğu belirtiliyor. Kısaltılan ralli formatı ile yeniden tek günlük rallilere dönülmüş olacak.

Yakıt ikmali ile ilgili maddede TOSFED Spor Üst Kurulu’nun yakıt şirketi ile anlaşacağı bilgisi de yer alıyor.

Ulusal rallilerde sezonda yer alan 7 yarışın 6’sının en iyi sonucu şampiyona klasmanına taşınabilecek. Sezon sonunda klasman yer alabilmek için de sezondaki 7 yarışın 6’sında start almak gerekecek.

TOSFED Ralli Kupası’ndaki ralliler ise 100-200 km’lik parkurda toplam 45-55 km’lik en az 2 özel etabın geçileceği şekilde organize edilecek. Kupa takviminde 11 ralli yer alıyor. Yarışmacılar en iyi sonuç aldıkları 6 yarışa göre klasman oluşturacaklar. Bu altı rallinin en az 3 tanesi ulusal ralli takviminde yer almayan rallilerden olacak.

Tırmanma’ya Open Class Geliyor
Avrupa Tırmanma Şampiyonası’nda görmeye alışık olduğumuz Open Class (Limitsiz Sınıf) otomobiller 2013 sezonu itibarı ile Kategori 6 içine dahil ediliyor.

TOSFED, yayınlanan taslak talimatlar, sporcular, takımlar ve kulüplere yön gösterme amaçlı olup; Kurallar Kitabı baskıya gönderildiğinde tüm talimatların son versiyonlarının TOSFED resmi sitesinde www.tosfed.org.tr ‘de yayınlanacağını belirtti. Ayrıca diğer talimatlar üzerindeki çalışmaların devam etmekte olduğu ve taslak talimatlar bittikçe resmi sitede ilan edilmeye devam edileceği açıklandı.

Son Haberleri :

Yukarı Git